REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kahvaltılık Zengin Yulaf Tarifi

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk. HAZIRLANMA
  • 2-4 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

500 ml süt
100 gr. yulaf ( 12 dolu çorba kaşığı)
60 gr. çiğ fındık, çiğ badem ve çiğ kaju karışımı
2 çorba kaşığı bal
1 adet kuru Trabzon hurması
1 adet kivi
½ elma
¼  çay kaşığı toz tarçın

Kolayca hazırlanan ve pişmesi 5 dakika alan bu doyurucu tarifi ister kallavi bir yemeğin sonunda hafif bir tatlı olarak hazırlayın, isterseniz de kahvaltı da yiyin.

Özellikle güne zinde başlamak veya Pazar kahvaltılarında tatlı yerine geçebilecek bir alternatif olarak şiddetle öneriyorum.

Sevdiğiniz çiğ kuruyemişlerden 60 gramlık bir karışım yapın. Ben çiğ fındık, çiğ badem ve çiğ kaju fıstığı birleştirdim, hepsinden 12’şer adet koyunca toplamda 60 gram elde etmiş oldum Yemişleri sos tenceresinde renkleri dönüp, çiğ tatları gidene kadar kavurun. Sonra tencereden çıkarıp kenara alın ve soğumaları için bekletin. Dilerseniz fındıkların kabuklarını soyabilirsiniz. Bir mutfak bezinin arasında koyup, bastırınca kabuklarını kolayca çıkarabilirsiniz. Sonra tüm yemişleri bir kesme tahtası üzerine alarak bıçakla bir iki kez üzerinden geçip ufaltın. 1 adet kuru Trabzon hurmasını ince dilimlere ayırın, eğer bulamazsanız kuru hurma da kullanabilirsiniz. Yarım elma ve 1 adet kiviyi de küçük küçük doğrayın. Kivinin ferahlatıcı tadı ve elmanın katır kuturluğu bütün malzemelerle birleşince ortaya nefis bir tat çıkıyor.

Sos tenceresine bu kez 500 ml süt ve 100 gram yulaf ekleyip helmelenene kadar karıştırın. Bu işlem yaklaşık 2-3 dakika alacaktır. Göbek atmaya başlayınca ocağın altını kapatın. İçine 2 çorba kaşığı balı ve doğradığınız kuru yemiş ve meyvelerin yarısını ekleyin. Böylece her kaşıkta tam bir lezzet alabilecekseniz. Tüm malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra düz bir servis tabağına alarak genişçe yayın. Üzerine kalan yemiş ve meyveleri gelişigüzel yerleştirdikten sonra ¼ çay kaşığı toz tarçın serpin ve bekletmeden keyfine varın.

 

Refika’nın Dükkanı: