REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Yumurta Nasıl Haşlanır? | İdeal Kıvamda Yumurta Haşlama İpuçları

· Yumurta aslında kolay pişen bir yiyecek, pişirense zaman değil ısı. Zamanın fark etmesi, ısının geçme süresiyle alakalı. Yumurtanın beyazı 62-65 derece arasında beyazlamaya başlıyor. Sarısıysa 65’te başlıyor ancak 70’te akışkanlığını yitiriyor.
· Yumurtaları haşlamadan önce oda sıcaklığına getirin. En az yarım saat önceden buzdolabından çıkartın.
· Tencereye yumurtaları geçecek şekilde suyu ekleyin ve kaynatın.
· Dakikayı tam olarak doğru ayarlayabilmek için ateşi suyu kaynattığınızda orta ateşe getirin ve yumurtayı attıktan sonra harlıya çevirin.
· Haşlamaya koyacağınızda kaynar suya elinizle atmak yerine, bir kaşığa yerleştirip yavaş atmak hem elinizin yanmasını hem de sıcak suya düşen yumurtanın çatlamasını engeller.
· Rafadan yumurta için; 3 dk. Beyazı hafif oynar kıvamda ve sarısı da tamamen akışkan oluyor. Yumurtayı bir kaşık yardımıyla tencereden çıkarıp, fazla pişmeyi önlemek için soğuk suyun altında 15-20 saniye bekletin daha sonra servis edin.
· Kayısı yumurta için; 5 dk. Beyazı pişmiş ama sarısı akışkan kıvamda kalmış oluyor. Fazla pişmeyi önlemek için soğuk suyun altında 15-20 saniye bekletin daha sonra servis edin.
· Katı yumurta için; 9 dk. Beyazı da sarısı da katı hale gelmiş oluyor. Fazla pişmeyi önlemek ve kabuklarını rahat soymak için soğuk suyun altında 15-20 saniye bekletin daha sonra servis yapın.
· Çok pişmiş yumurta; 10 dk. ve üzeri sarısında gri- mavi bir tabaka oluşur ve ağzımızda dağılır. Bu grileşme yumurta sarısında bulunan demirin beyazdaki sülfürle birleşerek hidrojen sülfür oluşturmasına, yani demirin yapısının bozulduğu anlamına geliyor.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: