REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Refika’dan Yılbaşı Tavuğu Tarifi

  • 90 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 120 dk. HAZIRLANMA
  • 4-5 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

1 adet 2kg ‘lık bütün tavuk derisiyle birlikte
2 çorba kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı balzamik sirke
5 diş sarımsak
1 çorba kaşığı tuz,
1 tatlı kaşığı kişniş tohumu,
1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
1 tatlı kaşığı çekilmiş dört renk biber
1 adet mandalina kabuğu rendesi
1 adet limon kabuğu rendesi
2 dal zahter kekik
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı bal
Tavuğun içine koymak için:
1 adet limon
1 adet mandalina
2 dal biberiye
3-4 dal zahter kekik
 Garnitürü için,
½ kilo taze patates
300 gr brokoli
1 adet havuç
1 diş sarımsak
1 kurutulmuş acı biber
4 çorba kaşığı zeytinyağ
1 tatlı kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber

Fırını 185c’ye alt üst pişirme olarak ayarlayın.

Eğer bu tavuğu bir gün evvelden soslayıp bekletirseniz çok daha lezzetli olacaktır. Tavuk bütün sosları içine çekecektir. Tavuğu soslarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tavuğun derisinin üzerini değil baş kısmından yavaş ve dikkatli bir şekilde parmaklarınızla deriyi ayıra ayıra içine girerek sosunu sürmek. Başparmak ve işaret parmağınızla yavaş yavaş boyundan butuna kadar rahatlıkla ilerleyeblirsiniz. Asıl tat farkını bu yaratacak.

Bütün tavuğu yıkayıp, kurulayıp bir tepsiye yerleştirin. Tavuğun derisi ve eti arasını parmaklarınız ile nazikçe açın. Ufak bir bıçakla tavuğun üst derisine zarar vermeden eliniz derinin altındayken ete  derin çizikler atın. Bu çiziklere hazırlayacağınız marine sosu yedirince inanılmaz lezzetli olacak.

Tavuk bu şekilde beklerken siz de tavuğun çeşnisi için havana sırasıyla sarımsak, tuz, kimyon, kişniş, ve zahter kekiği koyup, dövün. Baharatlar iyice dövülünce 1’er mandalina ve limon kabuğu rendesini ekleyin, daha sonra  2 çorba kaşığı biber salçası, 4 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 çorba kaşığı balsamik sirke ve 1 çorba kaşığı tereyağını ilave edin. İyice karıştırıp tavuğun derisinin altına ve üstüne yedirin. Son olarak tavuğun içine 1 limonu ve 1 mandalinayı 4 parçaya bölüp yerleştirin. 1 dal zahter ve 2 dal biberiyeyi de aromatik bir tat katması için koyun. Hazırladığınız tavuğu fırının ızgara telinin üzerine yerleştirin. Yerleştirirken önce tavuğun altını üst tarafa bakacak şekilde koyun ki pişme sırasında ters yüz ettikten sonra pişirme tamamlanınca güzel görünen üst tarafını rahatça servis için tabağınıza alın.

Tavuğun yanında servis etmek için fırın tepsisine 15 adet taze küçük patatesi ikiye bölüp yerleştirin. 1 havucu soyacak ile ince dilimler halinde dilimleyip, ekleyin. ½ kg brokoliyi de aralara yerleştirip üzerine 1 baş sarımsağı kabuklu olarak, 2 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 çorba kaşığı çekilmiş karabiberi ve 1 süs kırmızı biberi de ekleyip, hazırladığınız garnitür tepsisini de tavuğun alt rafına yerleştirin. Böylece tavuğun sosu ile garnitürleriniz iyice lezzetlenecek.

Fırında bütün tavuk için pişme süresi kg başına 45 dakikadır. Pişme süresinin yarısı tamamlanınca tavuğu çevirin ve üzerine 1 çorba kaşığı balı dökün. 2 kg’lık tavuğun 185 c’ lik fırında pişme süresi yaklaşık 1 saat 30 dakikadır. Garnitürlerinizde aynı anda hazır olacaktır.

 

 

Refika’nın Dükkanı: