REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Dev Ekmek Tarifi

İçindekiler

700 gr beyaz un- 2 kavanoz*
300 gr siyez unu- 1 kavanozdan bir parmak eksik
700 gr su- 1 kavanoz + kavanozda 1 parmak yüksekliğinde
400 gr ekşi maya- 8 dolu çorba kaşığı
25 gr tuz- 1 çorba kaşığı
*Kavanozun hacmi 660 ml

Malum yeni yıla girmeye az kaldı. İster kutlama sofralarına, ister kurduğunuz büyük sofralarda herkese yetecek hatta sevenlere verip eve de gönderebileceğiniz, lezzetini siyez unundan alan, çıtırtısı bol, üzerine kar yağmış bir ekşi mayalı ekmek yaptım bu hafta.

Büyük bir kaseye 700 gr oda sıcaklığında suyu ekleyin. Üzerine 400 gr ekşi maya koyup karıştırın. 700 gr beyaz un, 300 gr siyez unu ve 25 gr, tuzu ekleyip önce kasede karıştırın. Ardından hamuru tezgaha alıp yoğurmaya başlayın. Yoğururken ezerek değil havalandırarak yoğurun. Hamuru kenarlarından kedi kaldırır gibi tutup kaldırın. Ardından iki elinizin alt kısmından sarkan kısmını tezgaha vurup, elinizde kalan kısmını da önce kendimize doğru çekip ardından ileri doğru, kalan hamurun üzerine bırakın. Her 5-6 kaldırıştan sonra da kazıyıcı ile hamuru alttan mutlaka toparlayın. Aksi halde hamur tezgaha yapışır. 10 dakikanın sonunda, hamur pürüzsüzleşip elastik hale gelecektir. Hamuru geniş bir kaseye alıp üzerini nemli bir bezle örtün. Bu şekilde yaklaşık 3 saat bekleyecek ve her yarım saatte bir hamura tur atlatacağız. Bunu yaparken hamuru bohça kapatır gibi kendi üzerine bohça gibi dört tarafından kapatın. saatin sonunda hamuru kazıyıcı ile kaseden sıyırın ve üstü alta gelecek şekilde unlanmış tezgaha alın. Elinizle dörtgen olacak şekilde hafifçe bastırarak açın. Bir uzun kenarı ortaya doğru katlayın. Ardından diğer kenarı da onun üzerine gelecek şekilde katlayın ve kısa kenarı önünüze gelecek şekilde hamuru çevirin. Uzak tarafından kendinize doğru hamuru rulo yapın. Bu hamurun yüzeyini gerecek kendi ağırlığını kaldırabilecek kadar dirençli hale getirecek. Ardından kazıyıcı ile kenarlarını altına iterek hamuru düzeltin ve unlu bir beze yerleştirin. Hamuru son mayalanması için bu şekilde oda sıcaklığında 5-6 saat veya buzdolabında bir gece bekletin.

Kağıttan kar tanesini yapmak için videoya bakabilirsiniz, hatta takıldığınız yerde durdurup ilerlerseniz çok daha kolay olacaktır. Mayalanmış hamuru sığ ve düz bir döküm tavaya alın. Tava yoksa geniş bir kek kalıbında, fırın taşında veya fırın tepsisini ters koyup üzerinde de pişirebilirsiniz. Yaptığınız kar tanesi şeklini hamurun üzerine koyup süzgeçle un serpin. Böylece hamurun üzerinde güzelce kar tanesi şekli çıkacak. Kağıdı alırken de çok oynatmadan hatta gerekirse kenardan çatalla tutarak kaldırın. Hamur fırında kabaracağı için üzerine her zaman ki gibi çizik atmak ve bunu yaparken şeklini bozmamak gerek. Bunun için bu kez ortadan değil şeklin dışından hamurun aşağı doğru inmeye başladığı yerden tüm çevresi boyunca ustura ile 240 derecede altlı üstlü çalışan fırında, alttan ikinci rafa yerleştirin. Ekmeği fırına atınca bir fısfıs ile fırın yüzeyini ıslatın veya ısıya dayanıklı bir kapta fırın daha ısınırken su koyun. 1 saatte tüm sofrayı doyuracak çıtır çıtır pişmiş nefis ekmeğiniz hazır olacak. Tadını çıkarın!

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: