REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Tavuklu Fajita Tarifi

İçindekiler

2 parça kemiksiz tavuk but
1 parça tavuk göğüs
4 adet köy biberi
2 adet kapya biberi
2 adet kırmızı soğan
2 adet lavaş ekmek
3 çorba kaşığı kefir
1 dolu çay kaşığı tuz
1 dolu çay kaşığı karabiber
Yarım çorba kaşığı tereyağı
1 çorba kaşığı zeytinyağı
4 çorba kaşığı su

Ekşi Krema
1,5 su bardağı kefir

Guacamole
Yarım avokado
1 diş sarımsak
4 dal taze kişniş
1 adet kumkat
1 tatlı kaşığı limon suyu
Yarım çay kaşığı karabiber

Batırmalık Salsa
1 adet konserve közlenmiş kırmızı biber
1,5 adet salkım domates
1 adet kırmızı soğan
5 dal maydanoz
1 diş sarımsak
1 çay kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı pul biber
1 çorba kaşığı zeytinyağı

Hem ekibin hem de sizin çok istediğiniz yemeklerden fajita tarifi geliyor. Efsane ipuçlarının olduğu ve lezzetli batırmalık, kefirden sour cream(ekşi krema) yaparak herkesin aklını alacak Refikaca fajita.

· İşe önce tavuğu soslayarak başlayacağız. O beklerken sosları hazırlayıp en son tavuğu pişirip sıcak sıcak yiyeceğiz. Bunun için 2 parça kemiksiz tavuk budun ve 1 parça tavuk göğsün üzerine 3 çorba kaşığı kefir ve birer dolu çay kaşığı tuz ile karabiber koyup tavukların her tarafına sürün ve bekletin.
· Ekşi krema için gneiş bir kaseye bir süzgeç ve üzerine bir tülbent oturtun. 1,5 su bardağı kefiri içine dökün. Klasik bir fajitanın yanında ekşi krema olur. Bulması kolay olmadığı için kefir süzülecek ve lezzetli ekşi krema olacak. Bu haliyle en az 25 dakika yarım saat bekletin. 1-2 saat beklerse kıvamı daha da kalın olacaktır. Aklınızda olsun.
· Salsa sosu için mutfak doğrayıcısına 1 adet konserve közlenmiş kırmızı biberi, 5 dal maydanozu, 1 kırmızı soğanı, 1 diş sarımsağı ve 1,5 salkım domatesi kabaca bölerek koyun. Üzerine 1 çorba kaşığı zeytinyağı, birer çay kaşığı tuz, karabiber, toz şeker ve pul biber ekleyin. Tam püre yapmadan, bas çek yaparak doğrayıcıyı çalıştırın. Hem renkler hem dokular kalmalı. İlk başta tattığınızda lezzetler birbirine geçmediği için çok etkileyici olmayacak ama 15 dakika beklettikten sonra tadı efsane hali gelecek.
· Son sosumuz ise güzel bir guacamole, Yarım avokadonun içini kaşıkla bir kaseye sıyırın. Kalan kabuğu diğer yarısının üzerini kapatmak için kullanabilirsiniz. Üzerine 1 diş sarımsağı ezip koyun. 4 dal kişnişi ince ince kıyıp ilave edin. Sosun ihtiyacı olan biraz asitlik bunun için genelde misket limon kullanılıyor ama bizim kumkatımız vardı. Kumkatı uzunlamasına dörde kesip ince ince doğrayın ve ekleyin. Yarım çay kaşığı karabiber, 1 tatlı kaşığı limon suyu ekleyip karıştırınca bu da hazır. Kumkat bulamazsanız biraz mandalina kabuğu ve suyu da koyabilirsiniz.
· Gelelim artık fajitayı pişirmeye, tercihen düz tabanlı döküm tavanın altını açın. Tava ısınınca, tavukları yerleştirin. Yaklaşık 3 dakika bir tarafları pişip tavayı bırakınca çevirin. Tavuklar bir yandan pişerken, 2 adet küçük veya 1 iri kırmızı soğanı kalınca piyazlık doğrayın. 4 adet köy biberini uzunlamasına altıya kesip ardından yaklaşık 4 santim uzunluğunda kesin. 2 adet kapya biberi ise yine köy biberleri gibi doğrayın ama biraz daha kalın ve uzun olmalılar.
· Tavukları kenara alıp tavaya 3-4 çorba kaşığı su koyup tavadaki lezzetleri tekrar hayata döndürün. İçine 1 çorba kaşığı zeytinyağı koyup sebzeleri tavaya koyun. Sebzeleri karıştırarak yüksek ateşte kavurun. 1 dakika piştikten sonra tavanın bir tarafına toplayıp tavukları tekrar tavaya alın. 2 adet lavaşı tavanın üzerine basıp sebze ve tavukların lezzetini çekmesini sağlayın.
· Artık sosları kaselemeye başlayabilirsiniz. Tülbendin üzerinde kalan kefirden süzgece yakın taraflarından alıp kaseye koyun.
· Lavaşları dörde kesip katlayarak üçgenler halinde yerleştirin. Tavukları tavadan alıp şekillerini bozmadan şerit şerit doğrayın.
· Son kez çok az su koyup tavadaki güzellikleri sıyırın. Yarım çorba kaşığı da tereyağı ekleyip karıştırın. Fajitaya cızırtısını verecek olan bu yağ ve su. sebzelere de birer tutam tuz e karabiber serpip tavaya yayın. Üzerlerine tavukları şekillerini bozmadan tekrar koyunca fajita artık servis etmeye ve afiyetle yemeye hazır ve de nazır.

İzleyin: