REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Buffalo Soslu Tavuk Tarifi

İçindekiler

15 parça tavuk kanat
1 tavuk göğüs
2 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı tuz
1 çorba kaşığı karabiber
1 çorba kaşığı acı toz biber
1 çorba kaşığı pul biber
1 çorba kaşığı toz sarımsak

Chili Sos:
8 tane Meksika biberi
½ bardak su
4 çorba kaşığı sirke
1 çorba kaşığı limon suyu
5 diş sarımsak
1 çorba kaşığı şeker
2 tatlı kaşığı tuz

Buffalo sos:
1 çorba kaşığı tereyağı
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı toz sarımsak
1 çay kaşığı karabiber
1 tutam şeker
1 çorba kaşığı sirke

Size bugün uzun zamandır çok istediğiniz, her tavuk kanadında acının dibine vuracağınız acılı tavuk kanadı nam-ı diğer buffalo wings tarifim var. Tavuk kanatları yaparken ayrıca acı sosun ve rokfor peynirli sosun tarifi de cabası olacak.

• İlk olarak tavuğu bulamak için 2 çorba kaşığı una 1‘er çorba kaşığı tuz, karabiber, acı toz biber ve 1 çay kaşığı toz sarımsağı karıştırın.
• 15 parça tavuk kanadını bu un karışımına her parça undan nasibini alıncaya kadar bulayın. Bu unlu karışımı havuç, patates gibi sebzeleri fırınlarken de kullanabilirsiniz.
• Fırın telinin üzerine unlu karışıma bulanmış tavukları dizin.
• Bu aşamada telin altına bir fırın tepsisi yerleştirin ki tavuğun yağları tepsiye aksın.
• Tavuk kanatlarını fırına atmadan evvel bir fısfıs yada fırça ile yağlayın. Fırının üstten ikinci rafında, ızgara ve fan modunda 220 derecede 40 dakika fırınlayın.
• Acı sos için 8 Meksika biberinin baş kısımlarını alın. Eğer kuru biber ile yapmak isterseniz biber sayısını iki katına çıkarabilirsiniz.
• Mutfak robotunda 8 Meksika biberini, ½ su bardağı su ile püre kıvamına gelene kadar çekin.
• Püre haline gelen biberi küçük bir tencereye alın ve kaynatın. Ardından üzerine 4 çorba kaşığı sirke, 1 çorba kaşığı limon suyu, 1 çorba kaşığı şeker, 2 tatlı kaşığı tuz ve küçük küçük doğranmış 5 diş sarımsağı ilave edin ve yaklaşık 10 dakika tüm lezzetler birbirine geçinceye kadar kaynatın.
• 10 dakikanın sonunda sosu el blenderi ile püre olana kadar çekin. Bu haliyle kavanozlayıp, acı sos olarak afiyetle yiyebilirsiniz.
• Bu sosu buffalo sosuna çevirmek için chili sosun yarısına 1 çorba kaşığı tereyağı, 1 ‘er çay kaşığı toz sarımsak, şeker, pul biber, tuz ve karabiber son olarak 1 çorba kaşığı sirke ilave edin. Ardından tavuk kanatlarını fırından çıkarın ve büyük bir karıştırma kasesine alın. Üzerine sosu ilave edin ve her bir tavuk kanadı sosa bulanana kadar karıştırınca tavuk kanatlarınız emrinize amade.

İzleyin: