REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kuruyemiş Mantı

1 bardak unu çukur bir kaba boşaltın, içine 1 yumurta kırın ve yoğurmaya başlayın, bu sırada içine 1/2 bardak suyu yavaş yavaş ekleyin. Klasik “kulak memesi” kıvamından biraz daha sert olmalıdır. 1/2 çay kaşığı tuz ve gerekirse biraz daha su ekleyin. Suyu abarttığınızı düşünürseniz, biraz un ekleyerek kıvamı tutturabilirsiniz. İstenilen kıvama gelince, üstünü nemli bir bez örterek kuytu bir yerde 15 dakika bekletin. Bu sırada siz de mantının içini hazırlayabilirsiniz.

Çukur bir kapta 100gr. beyaz peynir ve 1 yumurtayı ezin, içerisine önce 2 tutam taze kekik ve 4 çorba kaşığı zeytinyağını, sonra da 4 diş dövülmüş sarımsak, 20 çekimlik karabiber ve 8-10 adet kuş üzümü ekleyin.

Beklettiğiniz hamuru 2 bezeye bölün ve bezeleri önce kalın sonra da ince bir oklava ile açın. Sonra 1,5-2 cmlik kareler halinde kesin ve her birine, hazırladığınız içten yarım çay kaşığı kadar koyun. Kareleri çapraz köşelerinden birleştirin ve uçlarını iyice bastırarak kapatın.

Fırın tepsisine fırın kağıdı serin ve mantıları yerleştirin. Daha güzel kızarsın diye fırçayla üzerine eritilmiş tereyağı veya zeytinyağı sürebilirsiniz. Fırının ızgarasında renkleri dönünceye kadar pişirin. Yemek öncesinde atıştırmalık olarak da sunabilirsiniz.

Malzemeler

1 bardak un
2  adet yumurta
100gr. beyaz peynir
2 tutam taze kekik
4 çorba kaşığı zeytinyağı
4 diş dövülmüş  sarımsak
20 çekimlik karabiber
8-10 adet üzüm