REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Köfteci Ramiz Kaşarlı Köfte Tarifi

İçindekiler

250 gr çift çekim dana döş kıyma
Çeyrek ekmek içi
Yarım soğan
1 silme çay kaşığı karbonat
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
7 tatlı kaşığı rende kaşar peynir
3 çay kaşığı tereyağı
2 adet tırnak pide
3-4 adet kıl biber
1 domates

Yemek okulunda Köfteci Ramiz’in Kaşarlı köftesine meydan okuyoruz. Bol lezzetli ve sulu, kesince de içinden kaşarı uzayan Kaşarlı köfteyi daha kısa sürede daha hesaplı ve daha lezzetli yapmaya çalışacağım.

·Mutfak robotuna çeyrek ekmek içini ve yarım soğanı koyup birkaç tur çekin.
· Üzerine 250 gr çift çekim dana döş kıymayı, 1 silme çay kaşığı karbonatı ve birer çay kaşığı tereyağı, tuz ve karabiberi ekleyin.
· İyice macun kıvamına gelene kadar robotta çekin.
· Ardından bir kaseye elinizi ıslatmak için biraz su koyun. Köfte harcından 8 köfte çıkacak şekilde bezeye ayırın. Elinizi ıslatıp elinizde açın. Diler ortasına 1 dolu tatlı kaşığı koyup kapatın. Dilerseniz    de kaşar ile karıştırıp yoğurabilirsiniz de.
· Düz bir döküm tavayı iyice ısıtıp köfteleri yerleştirin. Orta ateşte pişirmeye devam edin. Bir tarafları pişip kendilerini bırakınca çevirin ve diğer taraflarını da aynı şekilde pişirin.
· Köfteler pişerken bir kaseye 1 bardak kaynar su ve 2 çay kaşığı tereyağı ekleyin ve tavaya 1 domatesi ikiye kesip 3-4 adet kıl biber ile birlikte ekleyin.
· 2 adet bayat tırnak pidenin üzerine de çizikler atın.
· Köfteler piştikten sonra tavadan alıp hazırladığınız tereyağlı sudan tavaya ekleyin ve fokur fokurken ekmeği üzerine basıp ekmeği hem tazeleyin hem de ısıtın.
· İkinci ekmeği de aynı şekilde yaptıktan sonra tabaklara önce ekmekleri üzerlerine köfteleri yanına da biber ve domatesleri koyun.
· Nefis kaşarlı köfteniz emrinize amade.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: