REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Közlenmiş Sarımsaklı Mayonez Tarifi

Fırını hem alt hem üst yanacak şekilde 180 dereceye ayarlayın. Sonra 4 baş sarımsağı 1çay kaşığı zeytinyağı ve bir dal kekiği alüminyum folyo ile sarıp fırının orta katında 30-35 dakika pişirin.

Eğer imkanınız var ise mangal közünün içine gömerek aynı şekilde pişirin. Fakat zamanına dikkat edin, mangalda daha yüksek ısı olacağı için pişmesi daha kısa sürecektir.

Sarımsaklar pişerken sizde sosunuzu hazırlayabilirsiniz. Ben orta boy yumurta kullandım ve yaklaşık 225 ml ayçiçek yağı kullandım, ama bu ölçü sizin yumurtanıza göre değişiklik gösterecektir.Sosun daha iyi kıvamlanması için ince ve derin bir kap, ya da el blenderinizin ölçü haznesine 1 adet yumurtayı, 1 çorba kaşığı limon suyunu, 1 çorba kaşığı hardalı ve 1’er çay kaşığı tuz ve karabiberi ekleyin. Sonra el blenderinin çırpıcı ucuyla malzemeleri çırpın. El blenderi çalışır durumda iken ayçicek yağını neredeyse damlatır gibi azar azar sosa yedirin. Sos mayonez kıvamına gelince hazır olmuş olacak. Bu sırada fırındaki sarımsakları çıkartın. Biraz dinlendirdikten sonra folyodan çıkartıp her sarımsak tanesini parmaklarınızla sıkarak püre haline getirin. Tüm sarımsaklara bu işlemi uyguladıktan sonra bir süzgeçin üzerinde çatal ile ezerek pürüzsüz bir hale getirin. Artık mayonezle karıştırıp sosu tamamlayabilirsiniz. Servis etmeden önce üzerine 2 çorba kaşığı zeytinyağını gezdirmeyi unutmayın. Bu sos mangalda pişirdiğiniz etlerin yanına çok yakışacaktır.

Malzemeler
4 baş sarımsak
1 adet yumurta
200- 300 ml ayçiçekyağı
1 çorba kaşığı limon suyu
1 çorba kaşığı hardal
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber

Üzeri için;
2 çorba kaşığı zeytinyağı