REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Türk Suşi

  • 3 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 4 dk. HAZIRLANMA
  • 6-8 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

Kavun & Balık Suşi

1 adet yufka

Ton Balığı, 1 kutu

Soya Sosu, 15 damla

Kavun, 1 dilim

Tatlı Biber Sosu, 10 damla

Kaju Fıstığı, 1 avuç

Bal

Suşi 29

1 adet yufka

Tulum Peyniri, 100 gr.

Ceviz, 1 avuç

Kuru Kayısı, 5 adet

Bal

Salatalık, 1 adet

Soya Sosu

“Oh My God!” Suşi

1 adet yufka

Karides, 100 gr.

Karabiber, 15 çekimlik

Parmesan, 20 gr.

Zeytinyağı, 2,5 çorba kaşığı

Sarımsak, 1 diş

Soya Sosu

Taze Kişniş, 5 dal

Tatlı Biber Sosu veya Kapari

Süs Biberi, 2 adet

 

23 yaşımda, henüz bir senedir çalışıyorken, o zamanki patronum (!f İstanbul Film Festivali ve Yaya Sergileri’ni memleketimize kazandıran) Pelin Turgut ile bir restoran açma hayalimiz vardı. 65 sayfalık bir iş planı hazırlamış, okuduğum üniversitenin kantinlerini işleten Naim Abi’den bütçe bile bulmuştuk. Ancak bu işin ısırabileceğimizden daha büyük bir lokma olduğunu son anda fark ettik.
Ben de projeyi biraz küçülttüm ve Beyoğlu’nda  
6 metrekarelik bir dükkana sığdırmaya niyetlendim. Çorba ve o zamanlar yapmaya yeni başladığım (şimdi Türk Suşileri dediğim) ufak yufka sarmalardan satan bir dükkan hayal ediyordum. İş çıkışlarında, arkadaşınızla yemek randevunuza bir saat kalmışken mideniz kazındığında veya gece eğlencelerinden dönüşte uğranacak, mis gibi çorba kokan ve sağlıklı atıştırmalıklar sunan bir yer. Biz büyüdükçe hayallerimiz de gerçekleştirilebilir olmak adına küçülüyor herhalde. Ama içimden bir ses bu hayalin bir gün gerçek olacağını söylüyor…

Türk suşisi yapmanın en temel prensibi, çok ama çok taze yufka kullanmaktır. Taze ve iyi açılmış yufka, ancak yufka dükkanlarında, bazen de bakkallarda bulunabiliyor. Süpermarketlerden aldığınız ve 1-2 gün evvel naylon paketlere girmiş yufkaları lütfen tercih etmeyin.

Yufkayı geniş bir tezgaha açın ve kenarlarını keserek büyük bir kare haline getirin ve kareyi ortasından iki parçaya ayırın. En düz kestiğiniz kenarlardan itibaren, 2 cm’lik boşluk bırakarak malzemeleri eşit dağılacak şekilde yerleştirin ve en az 6 tur sıkıca sarın. Kalan yufkayı kesin ve kestikten sonra hafif yağlayarak sarın, böylece kocaman bir sigara gibi olacak. Sonra çok keskin ve tırtıksız bir bıçakla 4-5 cm kalınlığında bir parça kesin ve bu parçayı model olarak kullanarak diğer parçaları da aynı ölçülerde kesin.

Kavun & Balık Suşi

Ton balığını sarma tütün gibi, 1 cm. çapında yerleştirin. Sonra küçük küçük parçaladığınız fıstıkları boydan boya dizin. Ardından serçe parmağı uzunluğunda ve ince kesilmiş kavunları aynı şekilde yerleştirin.

Suşilerinizi düz bir tabağa sıralayın. Servis yapmadan hemen önce, biraz soya ve tatlı biber sosunu suşilerin içine sızacak şekilde koyun tabağa. İnce dilimlenmiş kavunları da kenarına koyun. Tüm suşi tabaklarına balla şekiller ve süslemeler yapabilirsiniz.

Suşi 29

Önce tulum peynirini, sonra dörde kesilmiş kuru kayısıları yerleştirin. Sekize bölünmüş salatalıkları ve dövülmüş cevizleri ekleyin. Üzerine bal dökün ve soya sosu ile servis yapın.

“Oh My God!” Suşi

Bu suşiyi Nil Karaibrahimgil’e ithaf etmek istiyorum. Onun güzel ruhu, bulunduğu her yere tat, hareket ve heyecan katıyor. Bu suşiyi ilk tattığında “Oh My God!” demişti, tarifin adı da böyle kaldı…

Karidesleri soyun, sudan geçirdikten sonra kaynayan suya atın; 3-4 dakikada haşlanacaklardır. Sonra tam ortalarından bölün. Dövülmüş sarımsakları, karidesler, zeytinyağı, karabiber ve kişniş yapraklarıyla karıştırın. Son olarak, üzerine parmesan rendeleyin ve hazırladığınız içi yufkaya sarın. Soya ve tatlı biber sosu veya kapari ile servis yapabilirsiniz.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: