REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Tavada Pestilli Künefe

  • 7-8 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk. HAZIRLANMA
  • 2-4 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

6 çorba kaşığı Şeker

6 çorba kaşığı Su

2 damla Limon Suyu

150 gr. Kadayıf

4 çorba kaşığı Kaymak

15 gr. Dut Pestili (20X5 Cm Büyüklüğünde)

1 tatlı kaşığı Tereyağı

2 çorba kaşığı Boziç

Künefe yapmak zor bir iş gibi gelir bize. Oysa pratik bir şekilde, tavada hem de pestille enfes bir künefe yapacağız. Künefenin şerbeti birazcık ağdalı olmalı, o yüzden biraz kaynaması gerekiyor. 6 çorba kaşığı şeker ve 6 çorba kaşığı su ile bir şerbet yapacağız. Az miktarda malzemeyle, yayvan kap ile suyu uçura uçura pişen şerbet 1-1,5 dakikada baya ağdalı olacak.

Şerbete 1 tatlı kaşığı limon sıkıp altını kapatın ve ılıması için bırakın. Sıra künefeyi hazırlamaya geldi. 150 gr kadayıfı elinizle çeke çeke ufak parçalar haline getirin. 80 gr dil peynirini küçük parçalar halinde doğrayın ve kadayıfın üzerine yerleştirmek üzere bir kenara alın. Hoş bir dokunuş olarak 15 gr yaklaşık 20×5 cm lik, not kağıdı büyüklüğündeki dut pestillerini ufak dörtgenler halinde kesin ve onu da pişirirken kullanmak üzere bir kenara koyun.

Bir tavada 4 çorba kaşığı kaymağı biraz eritin, biraz topak topak kalsın yine de. Aslında bu işlem tereyağı ile yapılır ama biraz daha sütlü bir tadı olsun diye kaymak kullanacağız. Kaymağı kadayıfın üzerine döküp, güzelce karıştırın. Sıra geldi pişirme işlemine. 1 tatlı kaşığı tereyağını künefeyi yapacağınız tavada eritin, sonra altını iyice kısın. Tavanıza kadayıfın yarısını yerleştirin. Üzerine doğradığınız dil peynirlerini eşit şekilde yerleştirin. Kenarlarından mutlaka boşluk bırakın ki peynirler eridiğinde dışına akmasın. Son olarak da pestilleri her yere eşit şekilde serpiştirin ve üstünü kalan kadayıf ile tamamen kapatın. Açıkta peynir kalmamasına dikkat edin.Künefenin kenarlarını tahta spatula ile düzleştirin ve kenarlarına arada bir bakın ki yanmasınlar. Hazır olunca bir tencere kapağı ile çevirip öteki tarafını da pişirin. Sıcacık künefeyi tabağa aldıktan sonra, üzerine soğumuş şerbeti yavaş yavaş gezdirin. Valso’dan çektiğiniz 2 çorba kaşığı boziçi de künefenin üzerini bolca serpiştirin. Böylece evde hızlı ve pratik bir şekilde yapacağınız pestilli künefeniz hazır olacak.

 

Refika’nın Dükkanı: