REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Yulaflı Muhallebi

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 1 dk. HAZIRLANMA
  • 2 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

3 çorba kaşığı yulaf

1 bardak(320 ml) süt

1 dolu çorba kaşığı bal

1 adet kuru incir

1 avuçtan biraz az fındık

Canınız muhallebi istediğinde dışarıdan söylerseniz hem bekleyeceksiniz hem de bir sürü para harcayacaksınız. Benim size evde 5 dakikada yapabileceğiniz mis gibi bir muhallebi tarifim var.

3 çorba kaşığı yulaf ezmesini mutfak robotunda iyice un gibi olana dek çekin. Bu sırada sos tenceresine 1 bardak(320 ml) sütü ekleyin ve altını açın. Yulafları da ekleyip çırparak ısıtın. Yulafın iyice açılması için özellikle başlarda çırpmak çok önemli.

Buraya kadar olan kısmı aslında her zaman kolayca yapıp yiyebileceğiniz lezzetli bir muhallebi. Biraz daha heyecanlı bir muhallebi isterseniz, bir yandan sütü çırparken bir yandan da 1 adet inciri ve 1 avuçtan biraz az fındığı mutfak robotuna atıp onları da çekin.

Muhallebi kalınlaşıp göz göz kaynamaya başlayınca altını kapatın ve sıcağı biraz geçince içinde 1 dolu çorba kaşığı balı ekleyip karıştırın. Servis edeceğiniz kapların altına incir ve fındık karışımını paylaştırın. Ardından sıcak muhallebiyi üzerlerine dökün.

5 dakikada şipşak muhallebiniz hazır. Soğumasını bekleyip afiyetle yeyin. İsterseniz üzerine biraz da tarçın çok yakışacaktır.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: