REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Nogger Tarifi

İçindekiler

Bisküvi :
240 gram bebe bisküvisi
2 çorba kaşığı tereyağı
6 çorba kaşığı süt

Dondurma:
4 çorba kaşığı şeker
70 ml süt
105 gr krema
1 paket vanilin

Karamel:
3 çorba kaşığı toz şeker
6 çorba kaşığı içim krema (65 gram)

Kakao:
3 çay kaşığı kakao 0,8

Yıllardır lezzeti değişmeyen Nogger’ı bakalım evde yapabilecek miyiz? Evde bulunabilecek çok kolay malzemelerle sıfırdan Nogger tarifi yapıyorum. Meydan okumamız başlasın!

• Karamel için; 3 çorba kaşığı şekeri tencerenin dibine eşit bir şekilde yayın. Şeker eriyene kadar kısık ateşte tencereyi çevirip erimeyen şekerleri eriyenlere doğru gezdirin.
• Şeker tamamen eriyip rengi hafifçe döndüğünde 6 çorba kaşığı oda sıcaklığındaki kremayı kaşık kaşık ekleyip karıştırın.
• Dondurma için ; Karamel yapımından kalan kremaya 4 çorba kaşığı şeker, 70 ml süt (yaklaşık 7 çorba kaşığı)ve 1 paket vanilin koyun ve mikser yardımı ile yaklaşık 4-5 dakika çırpın. Karışımın yarısını başka bir kaba alın. İlk yarıya 3 çay kaşığı kakao ekleyin ve güzelce karıştırın kalan yarısına soğuyan karameli ekleyin ve karıştırın. Üzerlerine tabak kapatıp buzluğa koyun ve her yarım saatte karıştırmak üzere yaklaşık 4-5 saat boyunca tekrar edin .
• Bisküvi; 2 çorba kaşığı kadar tereyağını eritin . 4 nogger için 240 gr cici bebe’yi iyice toz olana kadar çekin. Toz olan bisküvilere erimiş olan tereyağını ve 6 çorba kaşığı sütü ekleyin. Karışımı birleştirmek için güzelce yoğurun. Bir tane fırın kağıdını alıp yarısına hamuru koyun. Kalan kağıdı üzerine katlayın ve merdane yardımı ile açın. 10 cm e 6,5 cm olacak şekilde 8 tane dikdörtgen yapın. Dilerseniz 20×26 cm ölçülerinde büyük bir dörtgen yapıp 8 tane bisküvi çıkarabilirsiniz.
• Fırında 180 derecede 8,5 dakika pişirin.
• Bir tepsiye pişirme kağıdı yerleştirin kakaolu dondurma ve karamelli dondurmayı bir kaç tur çırpıp kalınlaştıktan sonra 1 cm yükseklikte, bisküvilerle aynı genişlikte olarak dikdörtgen şekilde koyun. Dondurucuya tekrar yerleştirip iyice katılaştıktan sonra bıçakla keserek bisküvilere yerleştirin. Bunu yaparken dondurmaları tek tek hazırlayın ki eriyip tekrar buzlukta donmasın. Eriyip donan dondurma gıda zehirlenmesine yol açabilir. Böylece lezzetti Nogger ‘ınız hazır olacaktır.

İzleyin: