REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Şekersiz Sürülebilir Çikolata Tarifleri

İçindekiler

350 gr çiğ fındık

Fındık ve Keçiboynuzlu
6 çorba kaşığı harnup (keçiboynuzu) pekmezi
2 çorba kaşığı fındık kreması

Muz, bal, kakao
1 adet Anamur muzu
1 çay kaşığı kakao
1 çay kaşığı bal

Fındık, bal, harnup
1 çorba kaşığı fındık kreması
1 çorba kaşığı bal
1 çay kaşığı harnup (keçiboynuzu) unu

Fındık, bal, kakao
1 çorba kaşığı fındık kreması
1 çorba kaşığı bal
1 çay kaşığı kakao

Bal, tahin, kakao
2 çorba kaş. Bal
2 çorba kaş. tahin
1 çorba kaş. kakao

Size epeydir sürülebilir çikolataların yapay şekersiz hallerini yapmak istiyordum. Kimi keçiboynuzu pekmezinden, kimi muzdan kimi ise baldan alacak tatlığını ama hepsi ayrı ayrı çok güzel olacak. Garantisi benden, afiyetle yemesi sizden!

· Yarım kg çiğ fındığı ızgara+ fan modunda, 250 derecede, 4 dakika, kabukları kalkıp yağları çıkana kadar pişirin.
· Fındıkları fırından alıp temiz bir mutfak bezine dökün ve ovuşturun.
· Kabukları böylece kolaylıkla çıkacaktır.
· Bu işlem uzarsa fındıklar soğuyacaktır ve soğuyunca robotta güzelce çekilip krema haline gelmeyecektir. Bu yüzden hem kalan kabukları soymak hem de tekrar iyice ısıtmak için 1 dakika daha fırına atın.
· Kalan kabukları da soyup ardından fındıkları mutfak robotunun içine atın ve çekmeye başlayın.
· Çekerken önce kum gibi olacaklar. Ardından fındıklar yağlarını bırakacaklar ve pürüzsüz, akışkan bir hale gelecek. Bu işlem yaklaşık 7-8 dakika sürecektir.
· İyice çektikten sonra şekersiz, katkısız ve ev yapımı fındık kreması hazır ve nazır.
· Bu fındık kremasını ister böyle yiyebilirsiniz. Dilerseniz de benim gibi başka sürülebilir güzellikler yapmak için kullanabilirsiniz.
· Bunlardan ilki, arkadaşımın da evinde yediğim fındıklı ve harnuplu olan. 2 çorba kaşığı fındık kreması ile 6 çorba kaşığı harnup pekmezini karıştırıyorum. İlki hazır bile
· İkincisi ise, bu fındık kreması biraz zahmetli ben yapamam diyenler için, kasede 1 adet Anamur muzunu iyice ezin. Üzerine bir çay kaşığı kakao ekleyin ve karıştırın. Bu haliyle büyükleri gayet tatmin eden halde. Çocuklara yapıyorsanız 1 çay kaşığı da bal ekleyebilirsiniz. Çikolatayı aratmayacak sürmeliğiniz de hazır. Muz pütürleriniz hiç istemiyorsanız birkaç muzu mutfak robotundan geçirip de yapabilirsiniz.
· Gelelim üçüncüsüne, 1 çorba kaşığı fındık kreması ve 1 çorba kaşığı balı karıştırın. Üzerine 1 çay kaşığı kadar da keçiboynuzu unu koyun ve karıştırın.
· Bunun aynısını kakao ile de yapabilirsiniz. Birer çorba kaşığı bal ve fındık kremasına, 1 çay kaşığı kakao ekleyince dördüncü sürmeliğiniz de hazır.
· Son olarak benim eski tariflerimden biri var. İkişer çorba kaşığı bal ve tahini karıştırıp üzerine 1 silme çorba kaşığı kakao ekleyin ve karıştırınca son ve harika sürmeliğiniz de emrinize amade.

 

İzleyin: