REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Lokmata Tarifi

İçindekiler

1 ekmek hamuru
7 çorba kaşığı soda
4 çorba kaşığı sürülebilir çikolata
1 paket beyaz çikolata
1 paket sütlü çikolata
Yarım paket bitter çikolata

Pastacı Kreması için,
1 çorba kaşığı un
4 çorba kaşığı toz şeker
250 ml, 1 büyük bardak, süt
1 yumurta sarısı
1 paket vanilin
1 çorba kaşığı tereyağı

Kızartmak için,
Ayçiçek yağı

Memlekette bir lokma çılgınlığıdır almış başını gidiyor. Neredeyse adım başı bir lokmacı. ???? Biz de sizin için en meşhurlarından biri olan Lokmata’dan sipariş ettik ve sipariş gelene kadar da 2 farklı lokma denedik.

· Lokmayı kızartmak için geniş bir tencereye 3 parmak yüksekliğinde yağ koyun.
· Pastacı kreması için küçük bir sos tenceresine 1 çorba kaşığı un ve 4 çorba kaşığı toz şekeri koyun ve orta- kısık ateşte altını açın.
· Üzerine 250 ml, 1 büyük bardak sütü ve 1 paket vanilin ekleyip topak kalmayıncaya kadar çırpın.
· Kaynayıp göz göz olunca 1 yumurtanın sarısına karışımdan birkaç kaşık alıp karıştırın. Bu şekilde yumurta birden sıcak karışıma girip pişmeyecek, ılıştırarak alışmış olacak.
· Ardından yumurtalı halini tencereye alıp tamamını karıştırın. Bu şekilde de 1 dakika kadar pişirdikten sonra içine 1 çorba kaşığı tereyağı ilave edin. Tereyağı eriyene kadar iyice çırpın ve ardından soğuması için arada bir mutlaka çırparak başka bir kaba alın.
· Hamuru için, fırından 1 ekmeklik hamur alın ve üzerine çorba kaşığı soda ekleyin.
· Elinizle hamur iyice açılana kadar yoğurun.
· Cıvık ve biraz da akışkan bir kıvama gelince hamur hazırdır. Kızartmak için, cıvık hamuru elinize alıp avucunuzun içinde sıkın. İşaret parmağınızla avuç ayanızın arasından çıkan hamuru yağlanmış bir kaşığa alıp ısınmış yağın içine atın.
· Kaşık yağlanmış olduğu için hamur yapışmadan kolayca akacaktır.
· Yağ yeterince ısınmışsa hamur yağın içinde biraz inecek ve tekrar yukarı çıkacak. Eğer dibe yapışıyorsa yağ daha yeterince ısınmamıştır.
· Lokmaları yağa koyduktan sonra altını orta-düşük ateşe alın ki yavaş yavaş iyice çıtırdayana kadar pişirin.
· Bu şekilde tüm lokmaları kızartıp peçete serili bir tabağa çıkartın. Hamurlar altın sarısı, açık kahverengi bir renk alıp iyice çıtırdayınca hazırdır.
· Lokmalar kızarırken başka bir ocağa su koyup ısıtın. Sürülebilir çikolatayı suyun içine kavanozla koyup yumuşaması içi ısıtın.
· Yumuşadıktan sonra sırasıyla beyaz, sütlü ve bitter çikolataları benmari usulü eritin.
· Çikolatalar erirken büyük iki şırıngaya pastacı kreması ve sürülebilir çikolata çekip kızarmış lokmaların içlerine doldurup tabağa dizin. Şırıngayı eczanelerden rahatça bulabilirsiniz.
· Lokmaları tabağa yerleştirdikten sonra pastacı kremalıların üzerine sütlü çikolata, çikolata dolu olanlarının üzerine de beyaz çikolata döküp en son hepsinin üzerine inci çizgi halinde bitter çikolatayı dökün ve üzerine 1 avuç fındık serpin.
· Çıtır çıtır pişmiş bol lezzetli lokmatalarınız hazır ve de nazır.

 

İzleyin: