REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Sürprizli Ekmek Tarifi

  • 5-10 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 10 dk. HAZIRLANMA
  • 6-8 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

Yuvarlak köy ekmeği (mümkünse hafif bayatlamış)
100 gram taze kaşar peyniri
5 diş sarımsak
2 dal biberiye
1 adet kurutulmuş acı biber
1 tatlı kaşığı dört renk karabiber
1 limonun kabukları
6 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz

Servisi için; taze yeşil baharatlar

Türkiye’de günde 12 milyona yakın ekmek çöpe atılıyor o yüzden bayat ekmekleri değerlendirmek benim için çok önemli. 5 diş sarımsağı havana koyun. Üzerine biraz tuz serpin, dövün.

Sonra buna avucunuzda tatları daha çok açığa çıksın diye ovuşturduğunuz 2 dal biberiyeyi sıyırarak ekleyin. 1 adet kurutulmuş acı biberi bıçağınızın yardımı ile ince ince kıyın, 3 çay kaşığı kadar dört renk karabiber ekleyin ve dövmeye devam edin. Biraz mayhoşluk katmak için 1 limonun kabuklarını da rendeden geçirerek ilave edin. 100 gram kaşar peynirini rendeleyip bir kısmını kenara ayırın ve malzemelerle karıştırın. Tatlar birbirine geçsin diye 6 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı tuzu ekleyin.

Yuvarlak tam buğday köy ekmeğini üzerine baklavalı derin çizikler atın. Böylece içine malzeme koymak için boşluklar oluşacak. Bu boşlukların için elinizle hazırladığınız harcı sokup, yedirin. En tepesine kenara ayırdığınız kaşar peyniri ilave edin. Fırında 180 derecede 5-10 dakika tutun. Misafirlerinizin, bu sürprizli ekmekten her bir parça aldığında yüzleri gülümseyecek.

 

Refika’nın Dükkanı: