REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Starbucks Frappuccino Tarifi

İçindekiler

1 çorba kaşığı Türk kahvesi
Yarım bardak, 150 ml, süt
Yarım paket vanilin
2 büyük bardak buz
1 tutam tuz

Karameli için,

6 çorba kaşığı toz şeker
15 çorba kaşığı krema

Bugün Yemek Okulu’nda size Starbucks’ın en çok satan içeceklerinden Karamelli Frappuccino’nun hem evde yapılan hem de Refika’ca halini yapacağım.

· Frappuccino için önce karameli yaparak başlayacağız. 6 çorba kaşığı toz şekeri geniş bir çelik veya döküm tavaya yayın ve kısık ateşte altını açın. Şeker iyice eriyene kadar hiç dokunmadan bekleyin. İşin en zor kısmı benim için de bura, içinizden karıştırmak gelecek ancak sabretmek gerekiyor.
· Şeker erirken bir yandan da 15 çorba kaşığı kremayı ayrı bir tencerede ısıtın.
· Şeker iyice eridikten sonra altını kapatıp, karıştırın ve üzerine ısıttığınız kremayı yavaş yavaş ve sürekli karıştırarak ekleyin. Tüm kremayı birden eklerseniz şeker kremadan çok daha sıcak olduğu için katılaşacaktır.
· Karamel tavada sakin sakin serinlerken, 1 çorba kaşığı Türk kahvesinin üzerine 1/3 su bardağı sıcak su döküp 100 tur karıştırarak kahvenin iyice açılmasını bekleyin.
· Kahveyi biraz önceden yapıp iyice soğuması için buzluğa atabilirsiniz.
· Varsa belndıra yoksa mutfak robotuna kahveyi koyun. Üzerine, 2 büyük bardak buz, yarım paket vanilin, yarım bardak soğuk süt, 1 tutam tuz ve hazırladığınız karamelden 5-6 kaşık kadar koyun.
· 10 saniye buzları iyice parçalamadan arada ağza gelecek boyutlara gelene kadar yüksek devirde çalıştırın.
· Bardağı kalan karamel ile gönlünüzce süsleyin. Kaşıktan damlatarak bardağı çevirerek yapabilirsiniz.
· Üzerine hazırladığınız frappuccinoyu ekleyin. Son olarak üzerine krema sıkacağız. Siz dilerseniz krema çırpın, krem şanti hazırlayın veya hazır tüplerdekileri de kullanabilirsiniz.
· Ufak bir krema tepeciği yapıp karamel sostan tekrar dökünce karamelli frappuccinonuz hazırdır.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: