REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Refika Usulü Bay Sezar

İki yumurtanın sarısını iyice çırpın. 
Bir çay bardağı zeytinyağını damla damla ekleyerek, çırpmaya devam edin.

Yavaş yavaş sarı-yeşil bir mayoneziniz olacak. Yağı hızlı dökerseniz kremimsi bir kıvam alamayabilir. İki tepeleme tatlı kaşığı hardalı ekleyin. Sulu bir limonu sıkın ve iyice çırpın. Birer çay kaşığı karabiber ve tuz ekleyin. Altı kişilik salatanın sosu hazır. 
İç baklaları salataya eklemeden 
önce, kaynar suya atıp 1,5 dakika 
haşlayın ve birkaç buz attığınız soğuk 
su dolu bir kaba kevgirle aktarın. Bu şekilde, sudan birer birer alıp kabuklarını elinizle soyun. Baklalarınız şoklama yöntemiyle rengini muhafaza edecek ve parlayarak salatınızı göz alıcı bir hale getirecek. Bunu tüm yeşil sebzeleriniz için yapabilirsiniz, böylece piştiklerinde o taze renkleri hala duruyor olacak. 
Bir tavada iki soğanı sekiz dilim olacak şekilde bölüp, karamelize edin. Tavaya iki çorba kaşığı zeytinyağı döküp soğanları atın. 6-7 dakika çevirin. Güzel karamelize olması için ufak bir numara yapıp, bir çorba kaşığı balsamik sirke ekleyin. Ardından iki çorba kaşığı susamla beş dakika daha çevirin. Susamları ilk anda soğanların üzerine dökmeyin, tavada yer açın ve hafifçe kavurun. Sonrasında soğanlarla iyice karıştırın. Böylece salatanızı süslemek ve hoş bir lezzet katmak için hazır olacak. 
İki orta boy marulun yapraklarını elinizle parçalayın. Döktüğünüz sosun tadının yapraklara iyice geçebilmesi için parmaklarınızla iyice karıştırın. Üzerine baklayı ve soğanları ekleyip, afiyetle yiyin.

Malzemeler

2 adet yumurta
1 çay bardağı zeytinyağı
2 tatlı kaşığı hardal
1 adet limon
1’er çay kaşığı karabiber ve tuz

½ kg bakla
2 adet soğan
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı balsamik sirke
2 çorba kaşığı susam
2 orta boy marul