REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Pişmeyen Çikolatalı Tart Tarifi

  • - PİŞİRME ZAMANI
  • 20 dk.- 2 saat bekletme HAZIRLANMA
  • 8-10 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

200 gr çikolata (sütlü ve bitter çikolata karışık)
4 çorba kaşığı esmer şeker
6 dolu çorba kaşığı tereyağı (yaklaşık 140 gr.)
1 çorba kaşığı Türk kahvesi
3 avuç ceviz
1,5 paket yulaflı kepekli bisküvi
5 adet kumkuat

Üzeri için;
2 paket bitter çikolata ( 160 gr.)
1 paket sütlü çikolata ( 80 gr.)
6 adet kavrulmuş ceviz içi

20 dakikada hızlıca hazırlayabileceğiniz nefis bir görünüm ve tada sahip olan bir çikolatalı tart tarifi vermek istiyorum. Pişirmeye de gerek yok üstelik.

200 gram karışık oranda sütlü ve bitter çikolatayı parçalanması için mutfak robotuna atarak, çekin. 140 gram tereyağını bir sos tenceresinde eritin. İçine 4 çorba kaşığı esmer şeker ve 1 çorba kaşığı Türk kahvesi ilave ederek, eritmeye devam edin.

Bu karışımı ocağın en küçük gözünde yapmanızı tavsiye ederim zira maksat bu malzemeyi pişirmek değil, eritmek. Son olarak çekilmiş çikolatayı ve 5 adet kumkuatı ince ince doğradıktan sonra tencereye ilave edip, karıştırın. Kumkuat bulamazsanız portakal veya turunç kabuğu ya da reçeliyle de deneyebilirsiniz. Çikolata tamamen eriyince ocağın altını kapatın.

Bu esnada üç avuç cevizi de elinizle birkaç parçaya ayırarak, tavada biraz kıtırlaşması için kavurun. Mutfak robotuna bu kez 1,5 paket yulaflı kepekli bisküviyi koyup çekin ancak çok ufalamayın ki dişe gelebilsin. Ardından cevizi de bisküvilere ekleyin. Daha sonra bu bisküvi karışımı ile erimiş çikolata karışımını buluşturun ve tüm malzemeyi dikkatlice karıştırın. Tercihen 18 cm’lik kelepçeli bir kek kalıbına yağlı kağıt serip, karışımı dökün ve üzerini düzleştirin. Üstünün pürüzsüz görünmesi için 3 kare paket çikolatayı benmari usulü eriterek kısmen hazır olan tartın üzerine gezdirin. Cevizlerle süsleyin ve buzdolabında en az 2 saat donması için beklettikten sonra servis edin.

Refika’nın Dükkanı: