REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Patates Yemeği

İçindekiler

1 parça tavuk göğsü
1 adet soğan
3 diş sarımsak
5 küçük patates
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
1 tatlı kaşığı toz kırmızı biber
1 çorba kaşığı kimyon
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
2 çay kaşığı pul biber
1/2 su bardağı domates suyu
1/2 su bardağı kaynar su
2-3 dal taze kekik
2 küp tavuk suyu

Ben çocukken köfte, patates, sigara böreği, peynir ve ekmek dışında aslında pek fazla yemek yemezdim. Bir tek Zefure teyzemin yaptığı inanılmaz lezzetli patates yemeği vardı, hala aklımda. O patates yemeğini Refikaca yorumlayarak yaptım sizin için… En zor pişen sebzelerden biri olan patatesin düdüklü tencerede ne kadar hızlı piştiğine ve ne kadar lezzetli olduğuna inanamayacaksınız…

1 adet kuru soğanı mutfak robotunda kabaca çekin. 2 çorba kaşığı zeytinyağıyla birlikte sığ bir düdüklü tencerede soğanı kavurmaya başlayın. Robotun içine 1 parça tavuk göğsünü, 3 diş sarımsağı, 2 çorba kaşığı zeytinyağını, 1’er tatlı kaşığı domates ve biber salçasını, 1 çorba kaşığı kimyonu, 1 tatlı kaşığı toz kırmızı biberi, 1’er çay kaşığı tuz, karabiber ve pul biberi koyup kıyma olana dek çalıştırın. Burada tavuk kullanmamızın iki önemli sebebi var. Birincisi hem daha ekonomik oluyor ve tat olarak en az kırmızı et kadar iyi bir tatmin veriyor. İkincis ise kırmızı et yiyemeyen ama özleyenler için harika bir alternatif oluyor.

Hazırladığınız karışımı soğanların üzerine ekleyip kavurmaya devam edin. İri tavla zarı boyutunda doğradığınız 5 küçük boy patatesi de ekleyip karıştırın. Birkaç dakika kavurduktan sonra, üzerine yarım su bardağı domates suyunu, yarım su bardağı kaynar suyu ve 2 küp tavuk suyunu ekleyin. 1’er çay daha kaşığı tuz, karabiber ve pul biberi de ilave edip, son olarak tencerenin ortasına 1 çorba kaşığı tereyağını ve 2-3 dal kekiği koyup düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Patates pişmez diye düşünmeyin, düdüklü tencerenin güzelliği sayesinde 5-6 dakikada içerisinde afiyetle yemeniz için hazır olacaktır.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: