REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Pastırmalı Tavuk

  • 10 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk. HAZIRLANMA
  • 3-4 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

1 tam tavuk göğsü

6 dilim pastırma

1 boğum dil peyniri

1 tutam nane

Teriyaki sos

Bir tam tavuk göğsünü A4 kağıdından biraz daha büyük olacak bir şekilde ve tek parça halinde dövün. Et dövme tecrübeniz yoksa bu işlemi kasabınıza yaptırsanız çok daha iyi olur. Eğer siz döveceksiniz kesme tahtasına ortadan kestiğiniz bir buzdolabı poşeti koyun, tavuk göğsünü üzerine yatırın ve üzerine bir kat daha buzdolabı poşeti koyun.

Dövmedeki genel mantık, ortadan kenarlara doğru açılmaktır. Bir cam şişe içine ağır olacak bir bakliyat koyup yavaş yavaş vurarak da dövebilirsiniz.

Dövdüğünüz tavuğu, dikdörtgen bir borcam gibi, çukur ama tabanı düz bir kaba yatırın ve üzerine teriyaki sosu koyun. Sosun geçebilmesi için tavuğa bıçakla çok ince çizikler atın. Sonra tavuğu çevirip aynı işlemi tekrarlayın. Uzun kenarından ikiye katlayacağınız bir A4 kağıdı gibi düşünün tavuğu: Bir tarafına 3 adet pastırmayı yan yana döşeyin, üzerine 1 büyük boğum dil peynirini ve 1 tutam naneyi yerleştirin ve bir kat daha pastırma dizin. Malzemeleri yerleştirdikten sonra tavuğunuzu zarf kapatır gibi kapatın ve kenarlarını kürdanla tuturun.

Tavaya az bir yağ koyun ve tavuğu orta ateşte, üstünü 2 dakika açık 2 dakika kapalı tutarak ve çevirerek toplam 10-12 dakika pişirin. Böylece hem içi pişecek, hem de sulanmayacak.

Lafı uzattığıma bakmayın, hazırlaması 5 dakika. Dövülmüş tavuğun içine dışına teriyaki sos sürün, pastırma, dil peyniri ve nane koyup kapatın, tamam! Siz salatanızı hazırlarken tavuğunuz da orta ateşte pişecektir.

Refika’nın Dükkanı: