REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Özlenmiş İncirli Et

  • 80 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 90 dk. HAZIRLANMA
  • 4-5 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

1 kg. bonfile
3 adet soğan
5 diş sarımsak
1 adet kırmızı dolmalık biber
1 adet yeşil dolmalık biber
2 adet havuç
7 çorba kaşığı zeytinyağı
15 adet kuru incir
2 çorba kaşığı un
1 çay kaşığı tuz
1 avuç tane karabiber
10 adet defne yaprağı
½ su bardağı tavuk stok
1,5 su bardağı su
½ su bardağı kırmızı şarap
5 dal taze kekik
1 çorba kaşığı biber salçası

Tarife başlamadan önce fırını 160 dereceye ayarlayın.

Bu yemeği mutlaka dökme demir bir tencerede yapın derim, döküm tencereyle yemeklerin lezzeti bir başka oluyor. Ayrıca fırına da girebildiğinden bu tarif için olmazsa olmaz. 7 çorba kaşığı zeytinyağını tencereye koyun ve tencerenin dibini ve kenarlarını yağlayın. Sonra altını açıp, yağı kızdırın ve bonfileleri içine atın. Dört tarafının da kızaracağı şekilde mühürleme işlemini yaparak 2 dakika çevirin. Sonra bonfileleri bir tabağa alarak, üzerini bir tabakla kapatın.

1 kg. bonfileyi 5 cm.lik küpler halinde doğrayın. İsterseniz bu işlemi kasabınıza da yaptırabilirsiniz. 3 adet soğanı da 1 cm.lik yuvarlak halkalar halinde dilimeyin, sonra da ellerinizle açarak halkalar elde edin. 2 biberi 1 cm. kalınlığında şeritler halinde kesin. 2 adet havucu da tavla zarı büyüklüğünde küplere ayırın.

Aynı tencereye, soğanları atıp, kenarları hafif kızarmaya başlayıncaya kadar yaklaşık 2 dakika çevirin. Soğanları tencereden alın, eğer yağ miktarı gözünüze az geldiyse 1 çorba kaşığı daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Sonra ocağın altını tekrar açın, biberlerleri, havuçları ve 5 diş sarımsağı da tencereye koyun. 1 -2 dakika çevirdikten sonra onları da bir tabağa alın.

Son adım olarak, pişirdiğiniz tüm malzemeleri tencereye ekleyin. İki kaşık unu da etlerin üstüne serpin, unun tüm malzemelerle birleşmesi için 5 dakika bekleyip, karıştırın. Sıra baharatları eklemeye geldi; 1 avuç tane karabiberi, 10 adet defne yaprağını ekleyin. 1,5 su bardağı suyu, yarım bardak tavuk stoğu ve de ½ bardak kırmızı şarabı ilave edin. 1 çorba kaşığı biber salçası, 1 çay kaşığı tuzu ve 4-5 dal taze kekiği bütün olarak tencereye atın. Kuru incirlerin baş kısımını kesin ve 2 tanesini de ortadan ikiye bölün ve geri kalan incirlerle beraber içine atıp, karıştırın. Tencerenin kapağını kapatın ve önceden ısttığınız fırına koyun. Yaklaşık 2 saat 15 dakika fırında tatlı tatlı pişecek. Afiyet, şeker, bal olsun.

 

 

Refika’nın Dükkanı: