REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Mükemmel Hindi Tarifi

Yıllarca hindi tarifi vermedim. Bu yıl ise içimden bir ses evde oturup özel yemek yapmak isteyenler çok fazla diyor, o yüzden cesaretlenip yapabileceğiniz bir tarifim var. Mükemmel hindi yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi sade ve tane tane anlatmaya çalıştım. Söz veriyorum bu tarifle kötü sonuç çıkma ihtimali yok.

 

 1. Lezzetli bir hindi yapmanın ilk kuralı hindiyi 2 saat öncesinden buzdolabından çıkartmak. Böylece hindi oda sıcaklığına gelecek.
 2. Hindinin içini ve dışını iyice yıkayıp sonra da peçete ile iyice kurulayın. Bunu yaparken derisini yırtmamak veya zedelemek çok önemli.
 3. İkinci önemli konu hindinin lezzetli suyunu kaybetmemek. Bunun için de hindinin altına bu suya daha da lezzet katacak 7 havuç ve 8 sap pırasayı 4 parmak kalınlığında doğrayın. 4 soğanı da soyup 4’e bölün. Hepsini geniş ve derin bir tepsinin dibine yayın.
 4. Tepsiniz mümkünse minimum 5 cm derinlikte ve hindiyi alacak genişlikte olsun. Yağı ve suyu akacağından tepsiden taşmaması gerek.  
 5. Hindinin içini öyle bir kokutmak gerekiyor ki o koku buharlaşıp iyice ete intikal etsin. Bunun için 1’er çorba kaşığı toz zencefil, kekik ve tuz koyun. 3 dal kuru adaçayını elinizle minik parçalara ayırın. 1 tatlı kaşığı karabiber ve 1 çay bardağı zeytinyağı ekleyin. Bu karışımı hindinin sadece içine ve boyun ve baş kısımlarındaki kesiklerin etrafına yedirerek sürün.
 6. Bir başka başarı unsuru da hindinin içine direk ısı girmesini engellemek için deliklerin kapanması ve özellikle göğüs derisinin piştikçe geriye çekilmesini engellemek. Böylece hem et kurumadan pişebilsin hem de çıtır ama kuru olmayan bir derisi olsun.
 7. Bunun için öncelikle tahta ince şişlerle hindinin alt tarafını dikiş diker gibi kapatın ve sonunu kuyruğuna doğru saplayın. Aynı şekilde göğsünün üstündeki deriyi de etine dikin.
 8. Bir de hindinin sabit durmasını sağlamak gerekiyor. Kanatlar ve butlar serbest kalınca bu pek mümkün olmuyor. Kanatları, ortadan kırdığınız şişleri saplayarak sabitleyin. But kısmını ise iki yerden; 1. en tepesinden 2.tam butun diz dibi olan, eklem yerinden ellerinizle hissetiğinizde rahatlıkla göreceğiniz, boşluktan ahşap bütün şişi saplayıp hindinin öbür ucuna saplana kadar devam edin. Ayaklarını çapraz yapın ve bağlayın. Yarık yerine tekabül eden kısımdan bir şiş saplayıp bağladığınız ayakları yükseltin.
 9. Bu aşamaya geldikten sonra hindi yaklaşık 5 saat pişeceği için içi pişene kadar dışı yanmasın diye üzerini korumak gerekiyor. Bunun için bir kaba zeytinyağı koyun ve yüz havlusu büyüklüğünde bir havluyu ona batırın. 500 ml yakın yağ çekecektir. Gerekirse fazlasını ekleyin. Hindinin her tarafını bu yağlı havlu ile kapatın.
 10. Hindi ne kadar pişmeli? Şöyle bir hesap kullanabilirsiniz: 90 dakika +(Hindinin kilosu x 20)= Pişme süresi. Yani 9 kilo bir hindi için hesap 90+ (9 x 20)=270 dakika yani 4,5 saat pişecek.
 11. Hindinin son bir lezzet ipucu var o da her 30-45 dakikada bir açıp hindinin altında biriken yağ ve sularla hindinin üzerini ıslatmak ve eğer havlular kurumuşsa onları da tekrar yağlamak. Aksi halde havlu deriye yapışır ve deri yırtılır.
 12. 4,5 saatin sonunda hindinin üzerini tamamen açın. 4 çorba kaşığı tereyağı ve 6 çorba kaşığı ayva veya kayısı marmeladını karıştırıp, hindinin üzerine karışımı güzelce sürün. Bu karışım renk ve tatlılık verecek. 20 dakika daha üzeri açık bir şekilde pişirince, hem çıtır hem de güzelce renk almış bir şekilde hindiniz hazır olacak.
 13. Hindi çıktıktan sonra doğrusu 2 saat üzeri kapalı dinlenmesi gerekir ama bizim gibi sabredemezseniz en azından 45 dakika 1 saat bekletin. Bu sürede inanın soğumayacak ve aksine kendini bulup lezzetlenecek.
 14. Hindinin lezzetli sosu: Hindi dinlenirken tepside kalan lezzetlerle sos yapmak ideali. Tepsideki su, pırasa ve soğanı süzgeçten geçirin. Çıkan suyu kepçe girebilecek genişlikte derin bir kaba alın. Kısa bir sürede yağ ve su ayrışacak. Yağ yukarı çıkacak. Bir kepçe ile yağı toplayıp alın. 1 litreye yakın yağ topladım ben. Bu yağı buzdolabında bekletip, yemeklerde kullanabilirsiniz. Kalan suya ve sebzelerin üzerine 2 çorba kaşığı un ekleyip altını açın. Biraz kalınlaştıktan sonra içine yarım litre et suyu, 3 çorba kaşığı sirke ve yarım bardak kırmızı şarap ekleyin. Sosu 20-25 dakika kısık ateşte piştikten sonra süzüp bir tencereye alın. O haliyle 10 dakika daha pişirince nefis sosu da hazır.
İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: