REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Sarma Beyti Tarifi

İçindekiler

300 gr tek çekim dana döş
200 gr tek çekim kuzu döş
2 adet lavaş
3 diş sarımsak
4 çorba kaşığı yoğurt
5 çorba kaşığı domates püresi
Yarım kapya biber
3-4 dal maydanoz
3 çorba kaşığı ayçiçek yağı
1 tatlı kaşığı tuz
1 çay kaşığı pul biber

Dışarıda yediğimiz ve çok sevdiğimiz beyti kebabını evde nasıl yaparız? Bugün size hiç hata payı bırakmadan, evde en lezzetli beyti sarma kebabını nasıl yaparız onu anlatacağım.

· Tek çekim 300 gr çift çekim dana döş ve tek çekim 200 gr kuzu döş kıymaya 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı kadar pul biber ekleyin. Küçük bir kapya biberin yarısını minicik doğrayıp kıymalara ilave edin. Normalde parça et alınır ama biz vakitten biraz kazanmak istediğimiz için tek çekim kıyma ile yapıyoruz.
· 1-2 dakika kadar kıymaları yoğurun ardından şişe takmaya hazır olacaklardır.
· Eğer şişleriniz benimki gibi metalse öncesinde buzlukta bekletip soğutmakta fayda var. Böylece etler şişe çok daha kolay takılabiliyorlar.
· Kıymayı 4 bezeye bölüp her birini 1 şişe takın. Eğer metal Adana kebap şişiniz yoksa eczaneden dil çubukları alıp onlara da takabilirsiniz. Bu durumda daha küçük ve daha çok şişiniz olacaktır.
· Eti yuvarlak bir beze halinde şişe geçirip baş ve işaret parmağınızın arasında sıkarak aşağıya doğru yayın.
· Ardından ısınmış bir döküm tavaya şişler tavaya değmeyecek şekilde koyun. Tavanın kenarlarına şişler oturacak ve mangal gibi tavadan çıkan ısıyla kebap gibi yaklaşık 10 dakikada pişecek. Burada kebaplar pişerken mutlaka arada çevirin ki her tarafları güzelce pişsin.
· Kebaplar pişerken geniş bir tavaya 2 diş sarımsağı ezin ve içine 3 çorba kaşığı Ayçiçek yağı ekleyin.
· 5-6 dal maydanozu ince kıyıp ısınmış yağa ekleyin.
· Sarımsaklı maydanozlu yağa lavaşları güzelce bandırın. Eğer lavşaınız biraz kuruysa bu tavaya 1-2 çorba kaşığı su ekleyin ve lavaşı biraz da yumuşatın.
· Lavaşların fazla yağını süzdürüp kenara alın. Aynı tavaya 5çorba kaşığı domates püresi ve 1 çorba kaşığı tereyağı ekleyin.
· Domates püresi kaynayıp tereyağı eriyince sos da hazırdır.
· 4 çorba kaşığı yoğurda 1 diş sarımsak ezip karıştırın. Birer tutam da tuz ve karabiber ekleyip karıştırın.
· Ardından lavaşları ortadan ikiye kesin. Pişmiş kebapları lavaşların başına koyup lavaşı etrafına dolayın. Bu sırada şişe değmeyin çünkü hala sıcaktır ve elinizi yakabilir.
· Lavaşı kebabın etrafına doladıktan sonra şişi bir peçeteyle eliniz yakmadan çekip alın. Ardından yaklaşık 2 parmak kalınlığında dilimleyin.
· Büyük bir tabağın tabanına kalan kırpık lavaşları dizin. Üzerlerine beyti dilimlerini dizin. Eğer iftarda yiyecekseniz bu şekilde hazırlayıp iftardan önce 5 dakika kadar ısıtabilirsiniz, ancak öyle yapacaksanız kenapları biraz daha az pişirin ki içleri kurumasın.
· Tabaktaki boşluklara sarımsaklı yoğurdu koyun.
· Hazırladığınız domatesli sosu beytileri kapatmayacak şekilde 4-5 kaşık dökün.
· En son da bir kaç dal maydanozun yapraklarını serpince nefis beytiniz emrinize amade.

İzleyin: