REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Hellimli ve Fıstıklı Sucuk Tarifi

İçindekiler

500 gr çift çekim dana döş kıyma
1 çorba kaşığı tatlı toz biber
1 tatlı kaşığı acı toz biber
1,5 çay kaşığı tane karabiber
1 tepeleme çorba kaşığı kimyon
1 dolu çay kaşığı yenibahar
yarım çay kaşığı tarçın
yarım çay kaşığı kişniş
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
5 diş sarımsak
50 gr hellim
1 avuç boziç
1 tatlı kaşığı tereyağı

Size uzun zamandır yapmak istediğim bir Refika’ca sucuk tarifim var. 1 hafta içinde kolayca yapabileceğiniz ve her yediğinizde, ya ben ne kadar güzel bir şey yaptım diyeceğiniz lezzette bir sucuk tarifi olacağına inanıyorum.

· Havanda 5 diş sarımsağı iyice ezin. Üzerine 1,5 çay kaşığı tane karabiberi ekleyin ve ezmeye devam edin. Yarım çay kaşığı da top kişniş ekleyip aynı şekilde iyice ezin.
· Üzerine birer çorba kaşığı toz tatlı biber ve kimyon ekleyin. 1 tatlı kaşığı da acı toz biber ekleyin.
· 1 dolu çay kaşığı yenibahar, yarım çay kaşığı tarçın, 1 tatlı kaşığı tuz da ilave edin.
· Lezzetlerin birbirine geçmesi için 2 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın.
· Baharat karışımını yarım kg çift çekim dana döş kıymaya ilave edin ve 5-6 dakika iyice karışıp özleşene kadar yoğurun.
· Ardından eti 4 eşite bezeye ayırın. Tezgaha streç film açın. Bir parça bezeyi elinizle baton haline getirip streç filmin üzerine koyun ve streci kıymanın etrafına sıkıca sarın.
· Ardından iki ucundan ters taraflara çevirerek sıkıştırın. Sıkıştırdıkça şekli de düzelecektir. Eğer hava kabarcığı kalırsa kürdanla patlatıp düzeltebilirsiniz.
· Bu haliyle önce 2 saat oda sıcaklığında, ardından 2 gün buzdolabında bekletin. Buzdolabından sonra ise derin dondurucuya koyup en az 2 gün beklettikten sonra afiyetle yemeye hazır olacaktır. Bu haliyle hazırlayıp buzlukta 6 ay saklayabilirsiniz.
· Hellimli ve boziçli yapmak isterseniz iki dilim hellimi tavla zarı boyunda küp küp doğrayın. Fazla tuzunu almak için hellimi bir sudan geçirmekte fayda var.
· 1 avuç boziçi de bıçakla çok kabaca doğrayın. Ayırdığınız bezelerden birine hellim ve boziçi ilave edip tekrar yoğurun. Bu aşamadan sonra sade gibi aynı şekilde strece sarıp sucuk şekli verebilirsiniz.
· Pişirirken, buzluktan sucuğu çıkartıp dilimleyin. Donuk haliyle kesmek çok daha kolay olacaktır. Tavada 1 tatlı kaşığı tereyağını eritip dilimleri tavaya yerleştirin. Bir tarafları güzelce rnek alınca çevirip diğer taraflarını da pişirin.
· Ev yapımı, çok kolay Refika’ca sucuk ekmek banmanız için emrinize amade.

İzleyin: