REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Tuzlu Kraker Tarifi

İçindekiler

200 gr ekşi maya
100 gr tam buğday unu
1 çay kaşığı tuz

Sade, 100 gr hamur için
1 çorba kaşığı susam
1 çorba kaşığı çörek otu
2 çorba kaşığı zeytinyağı

Salçalı zeytinli, 100 gr hamur için
1 çorba kaşığı tam buğday unu
1 çorba kaşığı domates salçası
1 çorba kaşığı siyah zeytin
1 tatlı kaşığı pul biber
2 çorba kaşığı zeytinyağı

Körili, 100 gr hamur için
1 tatlı kaşığı köri
2 dal dereotu
2 çorba kaşığı zeytinyağı

Malum yazları fırın bolca çalıştırılmıyor. Sıcaktan ben bile bazen ekmek yapmaya üşeniyorum ama ekşi mayayı beslemeden olmaz. Ekmek yapmadığım zamanlarda ekşi mayayı kullanmak için harika bir kraker tarifim var.

* İşe önce mayayı besleyerek başlıyoruz. Yazları maya beslerken kışta. Farklı bir oranla besliyorum. Hava sıcak olduğu için mayalar daha aktif oluyor ve aynı sürede çok daha fazla yemek yiyorlar diyebiliriz.
* Beslerken oranım 1-2-3 yani bir ölçü maya 2 ölçü su ve 3 ölçü un. 50 gr maya alıp 100 gr su ile karıştırıyorum ve üzerine 150 gr un ekliyorum.
* Mayayı besledik sırada kalan maya ile kraker yapmada. Kraker için ekşi maya miktarının yarısı kadar unu mayaya ekleyin ve ele yapışmayan sertçe bir hamur olana dek yoğurun. Burada ekşi mayanın kıvamına göre ekleyeceğiniz un miktarı değişecektir. Ben 200 gr maya için 100 gr un kullandım ama siz daha fazla ekleyince bu kıvama geliyorsa sorun değil.
* 300 ge hamur için 1 çay kaşığı da tuz ekleyin ve iyice yoğurun. Ardından diler sade dilersenizde istediğiniz baharatlarla krakerlerinizi yapabilirsiniz. Ben hamuru üçe bölüp 3 farklı çeşit denedim.
* Birincisi sade, 100 gr kadar hamura birer çorba kaşığı susam ve çörek otu serpip yoğurun. Siz tek çeşit yapacaksanız tabii ki baştan da ekleyebilirsiniz hamuru yaparken.
* Susam ve çörek otunu hamura karıştırdıktan sonra pişirme kağıdını tezgaha serin ve üzerine 1 çorba kaşığı kadar zeytinyağı döküp yayın ve hamuru yerleştirin.
* Hamurun üzerine de aynı şekilde 1 çorba kaşığı zeytinyağı dökün ve yayın.
* Tekrar hamurun üzerine de bir pişirme kağıdı yerleştirin ve hamuru merdane ile kağıtların arasında incecik açın.
* Zeytinyağı hem hamurun kağıda yapışmamasını sağlayacak hem de dışının kızarıp çıtırdamasını sağlayacak.
* Yaklaşık 1-1,5 karış çapında ve eşit kalınlıkta açtıktan sonra üzerindeki
* Pişirme kağıdını kaldırım ve fırın tepsisinin tersine yerleştirin.
* 180 derecede altlı üstlü ve fanlı çalışan fırının ORTA rafına yerleştirin ve 12-15 dakika kenarları renk alana dek pişirin.
* Kenarlarını ince açarsanız ortalar kıtırdamadan kenarlar yanabilir dikkat etmekte fayda var.
* Pişirdikten sonra fırından çıkartın ve birkaç dakika beklettikten sonra çıtır çıtır krakeriniz hazır.
* Salçalı ve zeytinli için, 100 gram kraker hamuruna birer çorba kaşığı ufak ufak doğranmış siyah zeytin ve domates salçası ekleyin. Domates salçası hamuru biraz ıslattığı için 1,5 çorba kaşığı da tam buğday unu ve dilerseniz 1 tatlı kaşığı pul biber ekleyim ve yoğurun.
* Tıpkı sade krakerde olduğu gibi açın ve pişirin. Dilerseniz pul biberin bir kısmını fırına atmadan üzerine de serpebilirsiniz.
* Körili ve dereotlu için, 100 gram kraker hamuruna 1 tatlı kaşığı köri ve ince kıyılmış 2-3 dal dereotunu ilave edin ve yoğurun.
* Tıpkı sade kraker gibi açın ve pişirin.

İzleyin: