REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Siyez Unundan Galeta Tarifi

İçindekiler

500 gr, 4 su bardağı + 2 dolu çorba kaşığı, siyez unu
200 ml, 1 tam dolu su bardağı, su
1 çorba kaşığı instant maya
4 çorba kaşığı Ayçiçek yağı
2 çorba kaşığı toz şeker
1 çorba kaşığı tereyağı
1 tepeleme tatlı kaşığı tuz
Üzerine
Ay çekirdeği içi
Çörek otu
Susam
Haşhaş

Bugün Ekmek Teknesi’nde çıtır çıtır galeta tarifi var. Fırından alıp, kendimizi durduramadan yediğimiz çekirdekli galetaların ev yapımı hali. İsterseniz susamlı, çörek otlu veya haşhaşlı yapabilirsiniz.

• Büyük bir bardak veya kasede 200 ml, 1 tam dolu su bardağı, ılık suyun içine 2 çorba kaşığı toz şeker ve 1 çorba kaşığı instant maya koyup karıştırın. 5 dakika bekletin.
• Hamuru yoğurmak için büyük bir kaseye, 500 gr siyez ununu koyun. 500 gr siyez unu 4 su bardağı ve 2 tam dolu çorba kaşığı ediyor. Üzerine mayalı suyu, 4 çorba kaşığı ayçiçek yağını, 1 çorba kaşığı yumuşamış tereyağını ve 1 tepeleme dolu tatlı kaşığı tuzu koyup karıştırın.
• 5-6 dakika hamur pürüzsüz hale gelene kadar yoğurun.
• Ardından hamuru 8 bezeye ayırıp bir tepsiye yerleştirin. Üzerine nemli bir bez örtüp 20 dakika kadar mayalayın. Her bezeden yaklaşık 2 galeta çıkacaktır.
• Bu sırada galetayı neli yapmak istiyorsanız onları hazırlayabilirsiniz. Benim favorim ay çekirdekli ama susam, çörekotu, haşhaş da galetayı şenlendirenlerden.
• Dinlenmiş bezeleri ikiye bölüp her bir parçayı yaklaşık bir karış uzunluğunda parmak kalınlığında açın. Unutmayın mayalanırken ve pişerken de birazcık şişeceği için normalde gördüğünüzden biraz daha ince yapmanız gerekecektir.
• Eğer hamura çekirdek veya başka bir şey katacaksanız bu şekil verme işlemi esnasında yapabilirsiniz ve 1 çorba kaşığı kadar koymanız yeterli olacaktır her bir galeta için.
• Dışını da bulamak istiyorsanız içine biraz daha az koyun derim. Dışını güzelce kaplamak için benim Yağız’dan öğrendiğim bir taktik var. Temiz bir kaba temiz bir peçete koyup peçeteyi ıslatın. Şekil verdiğiniz galetayı kaba koyup gezdirerek her tarafını ıslatın ve ardından bulayacağınız malzeme ile kaplayın. Zaten ıslak olduğu için kolayca üzerine yapışacaklardır.
• Bundan sonra pişirme kağıdı serili tepsiye galetaları dizin ve bu şekilde de 15 dakika üzerlerine nemli bir bez örtüp bekletin.
• Pişirirken, 160 derecede altlı üstlü ve fansız çalışan fırında ortanın bir altındaki rafında 40 dakika kadar pişirin. 40 dakikanın sonunda çıkartıp mutlaka en az 20 dakika kadar dinlendirin ki içleri de iyice çıtırdasın. Hatta vaktiniz varsa beklettikçe daha da güzel olacaklardır. Afiyet olsun. Yanında bandırmalık bir labneniz, çayınız da varsa daha ne olsun?

İzleyin: