REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Nohutlu Koruklu Bamya Tarifi

  • 20 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 4 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

750 gr bamya
250 gr nohut
1 salkım koruk
2 adet soğan
8 diş sarımsak
2 orta boy domates
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 su bardağı kaynar su
Tuz

Koruğun (olgunlaşmamış üzüm) bamyayı ekşitmesi ve fırınlanmış haşlanmış nohudun kattığı doyurucu etkiyle ortaya çıkan çok özel bir yemek.

Bu tarif, Güneydoğulu nohutlu bamyayla Ege’nin koruklu bamyasının evlenmesiyle oluştu. Onlar ermiş muradına, biz gelelim tarifine.

250 gr. nohut haşlayın. Nohutların derilerini temizlemek için bir teknik var; humus yaparken de kullanabilirsiniz. Öncelikle pirinç bir yıkama kabı kullanın, yoksa da mutlaka alın. Kaba nohutları dökün ve musluğun altına koyup suyu açın. Nohutları ovuşturmaya başlayın. Kabuklar su yüzeyine çıkacak, pirinç yıkama deliğinden su aktığı için de kenarda toplanacak. Dolayısıyla 250 gr. nohudun derilerini 30 saniyede soyabileceksiniz.
Fırınınızın ızgara bölümünde 7-8 dakikada bir karıştırarak nohutları biraz kurutun ve üstlerinin közlenmesini sağlayın. Soğanları (2 adet) doğrayın, sarımsakları (8 diş) da soyup tane halinde bırakın. Bir büyük Çanakkale domatesi veya iki orta boy domatesi küp küp doğrayın. Tencerenizin içine 4 çorba kaşığı zeytinyağı koyun ve soğan ve sarımsağı da ekleyip pembeleşinceye kadar karıştırın. Domatesleri ekleyin. Ayıkladığınız bamyaları (750 gr.) ve 5 parçaya böldüğünüz bir salkım koruğu da tencereye koyun. Böylece her servis için bir dal koruğunuz olacak. Üzerine 1 bardak kaynar su ve nohutları da koyup, tuz ekleyin, tencerenin kapağını kapatarak pişirin. Gerçekten cennetten bir tada ulaşacaksınız!

 

 

Refika’nın Dükkanı: