REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Minik Balık Burger Tarifi

  • 5 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 10 dk. HAZIRLANMA
  • 4 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

1 adet mevsimin beyaz etli balığı
1 adet kırmızı soğan
1 çorba kaşığı un
1 çorba kaşığı galeta unu
4 çorba kaşığı mayonez
10 adet kornişon turşu
10 dal taze kekik
4-5 tur taze çekilmiş karabiber
Acı sevenler için kuru kırmızı biber
Körpe marul yaprakları
Minik hamburger ekmeği yada ‘boş sandviç’ ekmeği

Bu tarifle yaklaşık 8 adet minik balık burger hazırlayabilirsiniz.

Kırmızı soğanı halka halka doğrayıp, tavada 2 çorba kaşığı zeytinyağında karamelize olana dek ara ara karıştırarak pişirin.

Mevsimin beyaz etli balığını, levrek, çupra, mezgit mesela, balıkçınızdan sizin için derisini de alarak fileto çıkarmasını rica edin. Bu şekilde alınmış balığı iyice yıkayıp, havlu kağıt ile fazla suyunu aldıktan sonra 1 çorba kaşığı un ve 1 çorba kaşığı galeta ununu karıştırarak balığı arkalı önlü unlu karışıma bulayın. Tavaya 3 çorba kaşığı zeytinyağı dökerek ısıtın. Balıkları tavaya yerleştirip kızartın. Sakın balığı hemen çevirmeye kalkışmayın, yoksa parçalanıp dağılabilir. Her iki tarafını da çıtırlaşana kadar 3’er dakika pişirin.

Sosu için, 4 çorba kaşığı mayoneze, küp küp doğranmış 10 adet kornişon turşu ekleyip karıştırın. 10 dal kekiği de yeşil rengini verebilmesi için havanda döverek mayoneze ekleyin. Son olarak 4-5 tur çekilmiş karabiber ve acı sevenler için 1 adet ince kıyılmış kuru kırmızı biberi de ilave edin ve tüm malzemeleri tadları birbiri geçsin diye iyice karıştırın.

Minik hamburger ekmeklerine de yapabileceğiniz bu tarifi ben pastanelerde sandviç ekmeği olarak kullanılan ve ismine ‘boş sandviç’ denen minik sandviç ekmeklerine yapmayı tercih ettim. Bunun için önce ekmeği ikiye bölün. Alt katmana soğanları, marulu ve üzerine levreği yerleştirin. Ekmeğin üstüne ise bolca sostan sürün. Kapatıp 2 lokmada hapur hupur yutabileceğiniz enfes balık burgeriniz hazır. Çocuksu tatlar arayan ve balıkla arası hiç olmayanları bile mutlu edeceğinden emin olabilirsiniz.

 

Refika’nın Dükkanı: