REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kuşbaşı Et Tarifi

  • 90 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 8 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

Kuşbaşı et, 1 kg.
Soğan, 3 tane
Sarımsak, 5 diş
Kırmızı dolmalık biber, 1 tane
Yeşil dolmalık biber, 1 tane
Havuç, 2 tane
Un, 2 çorba kaşığı
Tuz, 1 çay kaşığı
Tane karabiber, 1 avuç
Defne yaprağı, 10 tane
Tavuk suyu*, 3/4 bardak
Üzüm sirkesi, 5 çorba kaşığı
Taze kekik, 5 dal
Biber salçası, 1 çorba kaşığı
Riviera zeytinyağı, 7 çorba kaşığı

Etinizi 2şer cm.’lik küpler halinde kesin.

Soğanları, yuvarlak kalacak şekilde 1 cm.’lik dilimlere ayırın, dilimleri yarım daireler halinde ikiye kesin, sonra da ellerinizle açarak bir sürü yeni ay elde edin. Dolmalık biberleri 1 cm. kalınlığında şeritler halinde kesin. Havuçları da tavla zarı büyüklüğünde küplere ayırın.

En güzeli bu yemeği dökme bir tencerede yapmak, tadının nasıl güzelleştiğine şaşıracaksınız. Yağı tencereye koyun ve tencerenin tamamını bir fırça yardımıyla yağlayın. Sonra altını açıp yağı kızdırın ve bonfileleri içine atın. Dört taraflarının da kızaracağı şekilde 2 dakika çevirin. Sonra bonfileleri, peçete serdiğiniz bir tabağa alın.

Soğanları (tencereyi temizlemeden) aynı tencereye atıp, harlı ateşte, kenarları hafif kızarmaya başlayıncaya kadar yaklaşık 2 dakika çevirin. Soğanları tencereden alıp, biberleri ve havuçları tencereye koyun ve 1 dakika çevirin. Sonra diş sarımsakları da atın ve 1 dakika daha çevirin. Bonfile ve soğanları tencereye geri ekleyin. Tencerenin altını en kısığa alın. İki kaşık unu etlerin üstüne serpip 2 dakika karıştırın. Sonra kaynamış tavuk suyunu* ve sirkeyi ekleyin. Sırayla karabiber, tuz, kekik, defne yaprağı ve biber salçasını da ekleyip karıştırın. 1,5 saat boyunca hiç açmadan ocağın en ufak gözünün en kısık ateşinde pişirin.

 

Refika’nın Dükkanı: