REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kurban Bayramına Özel Kavurma Tarifi ve Saklama Yöntemi

İçindekiler

2 kg dana sokum, tranç veya löp sert herhangi bir et
1 kg hayvansal yağ
1,5 çorba kaşığı tuz

Bugün size çok çok lezzetli bir kavurma tarifim var. Hazır kurban etleri bolken, onları saklamanın, paylaşmanın hem çok lezzetli hem de çok kolay olduğunu göreceksiniz!

· 1 kg yağı kasabınızdan isteyin ve kuşbaşı doğratın. Kuyruk yağı olmak zorunda değil. Ben hazırlatırken etin üstündeki yağları toplamasını rica ettim.
· İlk olarak yağı düdüklü tencerenizde, kapağı kapalı şekilde ve kısık ateşte, eriyene kadar, yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Sonra kapağını açın ve suyunu uçurun. Berrak, beyaz bir yağ oluşacak.
· Bu tarifin püf noktası yağın kısık ateşte erimesi, aksi halde yağınız erimeden renk alacak ve kızaracak.
· Bir müddet sonra erimeyen parçaları bir süzgeçle alın. Pirinç patlağına benzeyen parçalar kıkırdak. Kendi başlarına bile çıtır çıtır yenebilir. Bir yumurta kırarak da afiyetle yiyebilirsiniz. Anadolu’da farklı farklı tariflerde kullanılıyor. Börek yapan da var pide yapan da.
· Kalan yağa yine kuşbaşı doğranmış, 2 kg dana sokumu ekleyin. 3 dakika kadar mühürleyin. Yağ sıcak olduğu için etler kolayca mühürlenecektir.
· Ardından altını kısıp etler lime lime olana kadar, kısık ateşte 1,5- 2 saat pişirin.
· Et, suyunu bırakmış olabilir. Bu durumda altını orta ateşe alıp suyunu uçurun.
· 3 çorba kaşığı tuz ekleyin. Ben orta karar bir tuzlulukta seviyorum. Siz dilerseniz daha az veya çok tuz koyabilirsiniz.
· Tahta kaşıkla eze eze karıştırırsanız, alıştığımız tel tel kavurma görüntüsüne de kavuşursunuz ama ben arada bütün parçaların kalmasını da pek seviyorum.
· Kavanozlara doldururken, temiz kavanozlara koyun ve her 2 kaşıktan sonra mutlaka kaşığın sırtıyla ezip sıkıştırın. İçinde hava bırakmamaya özen gösterin ve üzerinde mutlaka hava ile temasını engelleyecek bir yağ tabakası bırakın.
· Kapağını kapatıp buzdolabında rahatça muhafaza edebilirsiniz.
· Kahvaltıda, pilavlarda, pidelerde kullanabileceğiniz nefis kavurmanız emrinize amade.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: