REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Klasik Beğendi Tarifi

  • 120 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 4 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

Beğendi;
5 adet patlıcan
2 çorba kaşığı un
2 çorba kaşığı tereyağı
1 su bardağı süt

Et;
½ kg kuşbaşı et
Soğan
1 çorba kaşığı un
1,5 su bardağı su
1 kahve fincanı sirke
4 adet defne yaprağı
1 çorba kaşığı tane karabiber

Beğendinin mantığı şudur: Beş adet patlıcan ateşte közlenir. Kabukları soyulur, ikişer çorba kaşığı un ve tereyağ kavrulup bir su bardağı süt konur.

İyice kıvama gelince patlıcan eklenir ve birlikte bir dakika daha pişirilip hemen etle servis yapılır. Aslen rahat ve kolay yapılan bir yemek. Ancak ağır krema gibi bir tat ve patlıcanların koyu/sulu olması gibi risklere dikkat etmeli. Bunları engellemek için püf noktaları da var elbette.

1. Patlıcanlar fırında değil, doğrudan ateşte yani mangal veya evdeki ocakta közlenmeli. Ocağınızı batırma ihtimalinden korkmayın. Yağsız bir tencereyi en yüksek ateşe koyarsanız bir-iki damla patlıcan suyu haricinde ocağın üstünde hiçbir kir olmaz.

2. Kemer veya çekirdeksiz bostan patlıcanı olabilir. Patlıcanın çekirdekleri beğendimizi acılaştırır. Dolayısıyla çekirdeklerin girmemesine dikkat edelim. Pişerken şişip patlamamaları için 10-12 yerden bıçak ucuyla delinmeli.

3. Dışı yumuşayana kadar ve çevirerek pişirmek gerekli.

4. Soyarken asla ve asla suyun altına tutmayın. Güzelim patlıcanın tüm rayihası gider.

5. Tereyağını eritip unu eklediğimizde; karıştırıp unun güzel kokusunu duymalı ve renginin tatlısından karamel rengine döndüğünü görmeli. Sonra süt ekleyelim, patlıcanın köz kokusuyla karışıp baş döndürücü olsun.

6. Kimileri beğendiye kaşar peyniri katar. Ben patlıcanın olabildiğince hafif kalmasına ve ete bu karizmasıyla yakışmasını tercih ediyorum.

ETİ DE ÇOK ÖNEMLİ

Ben bir gün dinlendirilmiş ya da tencerede usul usul iki saatte pişmiş eti tercih edebilirim. Eğer etimiz gerçek bir kuzu etiyse veya iyi dinlendirilmişse bu tarifi hemen yapabiliriz. Ancak biraz sert veya sinirli olduğunu düşünüyorsak yarım kilo kuşbaşı eti önce hafif kızartmalı. Ateşten alıp, soğanları kızartıp etleri tencereye geri atalım. Üstüne bir kaşık un atıp karıştıralım. Bir dakika sonra bir buçuk bardak su, bir kahve fincanı sirke, bir çorba kaşığı tane karabiber ve dört adet defne yaprağı da ekleyip bir buçuk saat kısık ateşte pişirelim.

 

Refika’nın Dükkanı: