REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kısır Nasıl Yapılır? | Tane Tane Enfes Kısır Tarifi

İçindekiler

1,5 bardak köftelik bulgur
2,5 su bardağı su
8-9 dal taze soğan
1 bağ maydanoz
½ bağ taze nane
1,5 çorba kaşığı domates salçası
1,5 çorba kaşığı biber salçası
1 çay bardağı zeytinyağı
7 çorba kaşığı nar ekşisi
2 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı karabiber
3 çay kaşığı kimyon

 

Yemek yapmaya heves ettiğim ilk zamanlarda yazlıktaki komşu teyzemden öğrendiğim tane tane nefis klasik kısır tarifim emrinize amade.

İlk olarak 1,5 bardak köftelik bulgura yarısı kaynar yarısı oda sıcaklığında olan 2,5 su bardağı suyu ekleyin ve bulgurların şişmesi için üzerine bir tabak kapatıp kenarda bekletin.
Bu sırada 8-9 dal taze soğanı, 1 bağ maydanozu ve ½ bağ taze naneyi ince ince doğrayın.
Ardından salçalı sosu için 1,5 tepeleme çorba kaşığı domates salçası, 1,5 çorba kaşığı biber salçası, 1 çay bardağı zeytinyağı, 3 çorba kaşığı nar ekşisi, 2 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı karabiber ve 3 çay kaşığı kimyonu karıştırın.
Bulgur şişince tercihen büyük bir tepsiye bulguru yayın ve içerisine salçalı sosu ekleyip tüm lezzetler birbirine geçinceye kadar yoğurun.
İlk olarak yeşilliklerden nane ve soğanı ilave edin ve karıştırın. Bu sayede nane ve soğanın lezzeti bulgura geçecek. Sonra maydanozu ekleyin. Yeşillikleri çok fazla öldürmeden yoğurmak önemli.
Kısırın ekşiliğinin daha da artması için 3 çorba kaşığı nar ekşisini ve ½ limonun suyunu ilave edin. Bu aşamada limon suyu yoğurdukça elin ısısıyla pişmeye başladığından ve kekrek bir tat verdiğinden ötürü çok yoğurmayın.
Son olarak servis edeceğiniz kaseye alıp en son üzerine 1 çorba kaşığı nar ekşisi ilave edince kısırınız emrinize amade.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: