REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Katman Katman Ispanak Çorbası

  • 15 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 4-6 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

½ kg. ıspanak
1 adet soğan
4 diş sarımsak
3 çorba kaşığı zeytinyağı
5 bardak su
1 bardak tavuk stok
400 gr haşlanmış nohut
2 çorba kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı un
Karabiber
Tuz
Servis için;
Tatlı biber sosu
Susam
Kırmızı pul biber

Tencereye tabanını 3 çorba kaşığı zeytinyağı koyup, ısıtın. İnce kıydığınız soğanları ve 2-3 iri parçaya böldüğünüz sarımsakları içine atın ve biraz öldürün. Soğan ve sarımsaklar hafifçe renk değiştirmeye başlayınca iyice yıkadığınız ıspanakları 3-5 parçaya bölerek tencereye koyun. Ispanakların renkleri koyulaştıkça ve tencereyi dolduran havalı halleri hafifçe sönünce, ısıtıcıda kaynattığınız 5 bardak su ve 1 bardak da tavuk stoğu üzerine ekleyin. Yoksa bir adet tavuk suyu tabletini ufalayarak tencereye atın ve 10 dakika kaynatın.

Ispanaklar haşlanırken siz de bir tavada 2 çorba kaşık tereyağı ile 2 kaşık unu çevirerek hafif yakın. Nefis bir koku çıkacak ve un kahverengi rengi alacaktır. Karışımı tencereye boşaltın. Karışımın dibini de tencereye aktarabilmek için, çorbanın suyundan bir kaşık alıp tavaya koyun ve tavayı sıyırarak tencereye geri dökün. El blender’ı ile çorbayı tanesiz hale getirin. Gerektiği kadar karabiber ve tuz ekleyin. Son olarak 400 gr haşlanmış ve kabukları soyulmuş nohutu çorbanıza ilave ederek 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra altını kapatın.

Servis yapacağınız zaman kaselere koyduğunuz çorbanın üzerine bir kaç damla tatlı biber sosu, susam ve kırmızı pul biber ekleyerek ikram edebilirsiniz.

 

Refika’nın Dükkanı: