REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Karpuz Çorbası Tarifi

  • 2 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 3 dk. HAZIRLANMA
  • 2-3 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

2 su bardağı taze sıkılmış karpuz suyu
100 gr beyaz peynir
1 avuç taze nane yaprağı
2 çorba kaşığı toz şeker
1 çorba kaşığı limon
1 çay kaşığı çörek otu
1 çorba kaşığı zeytinyağı
2 dilim tam buğday ekmeği

 

Uzun yaz günlerinde oruç tutmanıza yardımcı olacak hafif, aynı zamanda besleyici, soğuk soğuk içebileceğiniz bir çorba tarifi vermek istiyorum.

Tüm hazırlığını akşamdan yapabilir ve sahurda 2 dakikada hazırlayabilirsiniz.

Karpuzun çekirdeklerini temizleyin ve el blenderı kullanarak karpuzunuzu püre edin. 2 kase çorba için 2 su bardağı karpuz suyuna ihtiyacınız olacak. 1 çay kaşığı çörek otunu ilave edin ve karıştırın. Buzdolabına alın ve sahura kadar iyice soğutun.

Çorbanızın tazeliğine tazelik katacak nane püresi için, 1 avuç taze naneyi 2 çorba kaşığı toz şeker ile birlikte havanda dövün, yemyeşil görüntüsü ve taze kokusu ile sizi büyüleyecek bir nane püresi elde edin. 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edin ve bu püreyi de buzdolabına alın.

İçmek istediğinizde; soğuk karpuz suyunu 2 kaseye pay edin ve üçgen kestiğiniz yaklaşık 50 şer gramlık beyaz peynir dilimlerini kaselere ilave edin. Ekmek dilimlerinizi uygun bir tavada güzelce kızartın ve kabaca parçalayın, çorbanıza ilave edin. Tam buğday ekmeginin size vereceği tokluk hissi uzun sürecektir. Hazırladığınız nane püresinden her kaseye 1,5 çorba kaşığı ilave edin ve zeytinyağı gezdirin. Hepimizin çok sevdiği karpuz beyaz peynir uyumunu birde böyle deneyin, çok seveceksiniz.

 

Refika’nın Dükkanı: