REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kadayıflı Çıtır Muz ve Trabzon Hurması Tarifi

İçindekiler

Çıtır Muz
3 adet Anamur muzu
200 gr kadayıf
1/4 muskat
3-4 çorba kaşığı bal
Taze nane

Çıtır Trabzon Hurması
1 adet Trabzon hurması
200 gr kadayıf
3-4 çorba kaşığı pekmez
Taze nane

Bugün size Refika klasiklerinden olan, biraz kadayıf, muz ve trabzon hurması ile çıtır çıtır, yiyenlerin sen ne yaptın ya diyeceği harika bir tarifim var. Ben bu tarife yapması çok kolay, çok lezzetli ve çok da hızlı olduğu için eyvah kaynanam geldi! tatlısı da diyorum.

Çıtır Muz

3 adet Anamur muzunun her birini 3 parçaya kesin. Elinize uzun bir tutam kadayıf alın ve ucunu avucunuza yerleştirin. 1 parça muzu da içine yerleştirip kadayıfı muzla beraber çevirerek muzun etrafına kadayıfı dolayın. Her parçayı doladıktan sonra dilerseniz bu şekilde tepsiye dizip üzerini streç filmle kapatarak buzdolabında bekletebilirsiniz. Pişireceğiniz zaman geniş bir tencereye 4-5 parmak derinliğinde zeytinyağı veya ayçiçek yağı dökün(içine atacağınız parçanın yağ altında kalabilecek derinlikte olması önemli). Yağ kızınca kadayıflı muzların her birini tencere atıp yaklaşık 2 dakika her iki tarafını da pişirin. Renkleri altın sarısı olunca tamamdır. Peçete serdiğiniz bir kaba çıtır muzları alıp fazla yağlarını bıraktırın. Ardından bir tabağa dizip üzerine 1/5 muskat rendesini serpin. Son olarak 2-3 çorba kaşığı balı da üzerlerinde gezdirip nanelerin tepelerindeki minik yapraklarla süsleyince çıtır muzlarınız emrinize amade.

Çıtır Trabzon Hurması

1 adet Trabzon hurmasını 6 dilime kesin. Domates gibi üçgen dilmler çıkartıp kabuklarını küçük bir bıçakla ayırın. Trabzon hurmasını seçerken olmuşunu hafif şeffaflaşmasından ve iyice yumuşamasından anlayacaksınız. Opak ve sarıya kaçan renktekiler henüz olmamıştır aklınızda olsun. Elinize uzun bir tutam kadayıf alın ve ucunu avucunuza yerleştirin. 1 parça Trabzon hurmasını da içine yerleştirip kadayıfı hurmayla beraber çevirerek muzun etrafına kadayıfı dolayın. Geniş bir tencereye 4-5 parmak derinliğinde zeytinyağı veya ayçiçek yağı dökün(içine atacağınız parçanın yağ altında kalabilecek derinlikte olması önemli). Yağ kızınca kadayıflı hurmaların her birini tencereye atıp yaklaşık 2 dakika her iki tarafını da pişirin. Renkleri altın sarısı olunca tamamdır. Peçete serdiğiniz bir kaba alıp fazla yağlarını bıraktırın. Ardından bir tabağa dizip üzerlerine 3-4 çorba kaşığı pekmezi gezdirip nanelerin tepelerindeki minik yapraklarla süsleyince nefis çıtır Trabzon hurmalarınız hazır.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: