REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kadayıf Mantı

  • 10 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 3-4 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

100 gr. kıyma

1 çay kaşığı köfte baharı

1/2 çay kaşığı karabiber

1/2 çay kaşığı kimyon

1/2 çay kaşığı pul biber

1 avuç ekmek içi veya 1 tatlı kaşığı galeta unu

1/3 bağ maydanoz

250 gr. kadayıf

3 bardak yoğurt

4 diş sarımsak

4 çorba kaşığı zeytinyağı veya tereyağı

2 tatlı kaşığı biber salçası

2 tatlı kaşığı domates salçası

4 çorba kaşığı domates püresi

1 dal taze nane

2 dal taze kekik

Mezeli bir akşam yemeğinde ana yemek olarak güzelce sunulabilecek bu tarif en sevdiğim buluşlarımızdan biri. Yedikten sonra ikinci tabağı istemeyen çıkmadı daha! Ben çocukken pek çok başka yemek gibi mantıyı da sevmezdim. Arada nenem köyden gelince amcamların evinde toplanılır, “zor” yemekler yapılırdı. Bu statüde, sulu köfte çorbası, mantı gibi yemekler vardı.

Mantı günlerinde, mantılardan birinin içine demir para konulurdu ve demir para büyük küçük kime çıkarsa, aile büyüklerinin ortaya koyduğu parayı o alırdı. Çocukları hayata hazırlayan Anadolu adetlerinden biriydi bu da. Çocukken de kaybetmeyi kazanmak kadar iyi bilmek gerekiyordu, zira yaştan dolayı ayrıcalık tanınsa bile hissettirilmiyordu.Çok iyi hatırlıyorum, annemin kucağındaydım ve bir deri bir kemik halimle kafamı “yemiycem” diye bir sağ bir sola 180 derecelik açılarla çeviriyordum. Annem, “Hatırım için bir kaşık ye,” diyerek ağzıma bir kaşık mantı sokuvermişti. Tam yerken birşey çat etti. Bir baktım para bana çıkmış. Annem hâlâ bilerek yapmadığını söylüyor, ama mantıyı adamakıllı ilk tattığım ve “ya, aslında hiç fena da değilmiş” dediğim an oydu. Sonra gitgide Türk yemeklerine aşık oldum ve mantı yapma ve yeme âdetinin benim için hep özel bir yeri oldu.En sevdiğim tarifler arasında olan bu yemeği umarım siz de beğenirsiniz. Ayrıca kadayıf gibi muhteşem bir malzemenin tatlı haricinde de çok güzel kullanılabileceğinin işareti benim için. Bu kitabı hazırlamaya başlayalı, dost sohbetlerinde de yavaş yavaş yayıldı. Karidesleri saran kadayıflar, peynire sarılıp kızartılan kadayıflar görüp duydukça çok mutlu oluyorum. Bu harika malzemeyi, en kolay mahalle yufkacılarında bulabilirsiniz.

Tarif

100 gr. kıymaya, 1 çay kaşığı köfte baharı, 1/2 çay kaşığı karabiber, 1/2 çay kaşığı kimyon, 1/2 çay kaşığı pul biber, 1 avuç ekmek içi (veya 1 tatlı kaşığı galeta unu) ekleyin ve köfte kıvamına gelecek şekilde yoğurun. Sonra 1/3 bağ maydanozu içine kıyıp 1 dakika daha yoğurun.

Yoğurduğunuz köfteyi sıkıştırarak fındık boyutuna getirin, sonra aldığınız 250 gr. kadayıfın içinden uzun bir tutamını çevire çevire kıymanın üzerine sarın (her bir kadayıf topu 2 cm. çapında olsun). Bu sırada yanınızda bir tabak sıvı yağ veya seviyorsanız eritilmiş tereyağı bulunsun. Avcunuzu bu yağ ile yağlayın, böylece elimizde top haline getirirken kadayıf otomatik olarak yağlanacaktır (yine de çok hafif olacaktır).

Kadayıf toplarını fırın kağıdı serdiğiniz fırın tepsisini üzerine dizin ve fırının 200 derece ızgarasını yakın. Yemeğiniz 10 dakikada kızaracak ve pişecektir. Ara ara karıştırarak her tarafının kızardığına emin olun.

Bu sırada oda sıcaklığındaki 3 bardak yoğurdu çırpın ve krema kıvamına getirin, sonra 4 diş sarımsağı havanda dövüp yoğurda ekleyin. Ağız tadınıza göre tuz ekleyin. Kadayıf tuzsuz olacağından normalden fazla tuz koyabilirsiniz.

Sosu için ise, bir kaba koyduğunuz 4 çorba kaşığı sıvı yağ veya tereyağı, 2 tatlı kaşığı biber salçası, 2 tatlı kaşığı domates salçası ve 4 çorba kaşığı domates püresini ateşe koyun ve malzemeler kaynayıp birbirlerini kabul edinceye kadar karıştırın. Sonra ateşten alıp içine çekme karabiber, 1 dal taze nane ve 2 dal taze kekik ekleyin.

Kadayıf mantınızı bir tabağa alıp, üzerine yoğurdunu ve sosunu ekleyerek servis edebilirsiniz. Soslarla tabağı ‘kirletmeyi’ unutmayın!

Refika’nın Dükkanı: