REFİKA’NIN DÜKKANI REFİKA’NIN YEMEK OKULU
+90 (216) 532 33 10
0

Kadayıf Mantı

Kadayıf mantının benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Kadayıfı malzeme olarak çok sevmemin yanı sıra benim için tüm yolculuk bu yemekle başladı diyebilirim.

100 gr. kıymaya, 1 çay kaşığı köfte baharı, ½’şer çay kaşığı karabiber, kimyon, pul biber ve 1 tatlı kaşığı galetayı ekleyin ve 2 çorba kaşığı zeytinyağını da ekledikten sonra köfte kıvamına gelecek şekilde yoğurun. Son olarak 1/3 bağ maydanozu içine kıyıp 1 dakika daha yoğurun.Yoğurduğunuz köfteyi sıkıştırarak fındık boyutuna getirin. Bu sırada yanınızda bir tabakta eritilmiş tereyağı bulunsun. Avucunuzu bu yağ ile yağlayın. Sonra aldığınız uzun bir kadayıf tutamını çevire çevire kıymanın üzerine sarın (her bir kadayıf topu yaklaşık 2 cm. çapında olsun). Avucunuzdaki yağ ile hem kadayıflar daha lezzetli olacak hem de kadayıf daha rahat bir şekilde köfteleri saracak. Kadayıfları kurumadan muhafaza etmenin püf noktası ise kadayıfı koyduğunuz kabın üzerini nemli bir tülbent veya bez ile örtmek. Böylece hava ile teması kesmiş olacak ve nem sayesinde yumuşaklığını korumuş olacaksınız. Kadayıf toplarını fırın tepsisinin üzerine dizin ve fırının 230 derece ızgarasını yakın. Yemeğiniz 10 dakikada kızaracak ve pişecektir. Ara ara karıştırarak, her tarafının kızardığına emin olun.

Bu sırada oda sıcaklığındaki yoğurdu çırpın ve krema kıvamına getirin, sonra 4 diş sarımsağı havanda dövüp yoğurda ekleyin. Ağız tadınıza göre tuz ekleyin. Kadayıf tuzsuz olacağından normalden fazla tuz koyabilirsiniz.

Sosu için ise, tavaya koyduğunuz  1 çorba kaşığı tereyağı, 4 çorba kaşığı zeytinyağı, 1’er tatlı kaşığı biber salçası, domates salçası ve 2 çorba kaşığı domates püresini ateşe koyun ve malzemeler kaynayıp birbirlerini kabul edinceye kadar karıştırın. Sonra ateşten alıp içine çekme karabiber, taze nane ve taze kekik ekleyin. Kadayıf mantınızı bir tabağa alıp, üzerine yoğurdunu ve sosunu ekleyerek servis edebilirsiniz. Soslarla tabağı ‘kirletmeyi’ unutmayın!

2-4 Kişilik

Mantı için;
250 gr. kadayıf
100 gr. dana kıyma
1 çay kaşığı köfte baharı
½ çay kaşığı karabiber
½ çay kaşığı pul biber
½ çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı tuz
1 tatlı kaşığı galeta
1/3 bağ maydanoz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağı

Yoğurt için;

3 su bardağı yoğurt
4 diş sarımsak

Sos için;
1 tatlı kaşığı domates salçası
1 tatlı kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı domates püresi
1 tatlı kaşığı karabiber
2 dal taze kekik
1 dal taze nane
4 çorba kaşığı zeytinyağı
1 çorba kaşığı tereyağ

(Fotoğraflar: Bahar Kitapcı)