REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Haşlayarak Pekmez Yapımı

Elma Pekmezi

 • 5 kg Amasya elması
 • 2 litre su
 • 1 avuç pekmez toprağı
 • 1 yumurtanın beyazı

Bu tarifte farklı olarak elmaların suyunu sıkmayı kolaylaştırmak için elmaları kısa süreliğine, yumuşayana kadar, haşlayacağız. 5 kg Amasya elmasını iri parçalar halinde doğrayın. 2 litre suyla birlikte geniş bir tencereye yerleştirin. Kapağı kapalı bir şekilde, su kaynadıktan sonra 15-20 dakika yumuşayana kadar haşlayın. Ardından katı meyve sıkacağı ile haşlama suyunu da alarak sıkın. Elmanın çekirdeklerinin, kendisinin suya verdiği lezzeti ve rengi ziyan etmek olmaz. Yaklaşık 4,8 litre şıranız olacak. Bu şıraya 1 avuç pekmez toprağını atın ve karıştırıp 1 gün bekletin. Ertesi gün, dibindeki topraklı kısmı almadan, geniş bir tencereye şırayı tülbentten geçirip süzün, orta ateşte altını açın. Yaklaşık 4 litre kadar şıranız olacak bu aşamada. 1 yumurtanın beyazını 2-3 çorba kaşığı su ile karıştırıp 1 tatlı kaşığı kadarını tencereye ekleyin. Çok fazla karıştırmadan köpüğün oluşmasını bekleyin. Ardından kevgir veya süzgeçle köpükleri alın. Köpük olmaya devam edebilir. Oldukça almaya devam edin. Bu sırada tencerenin kenarlarını da temiz, nemli bir tülbentle silin. Kıvamlanıp pekmez halini alınca, kavanozlayın. Benim yaptığımdan yaklaşık 250 ml pekmez çıktı ama fazla kaynatmışız. Soğuyunca biraz kalın oldu.

Armut Pekmezi

 • 5 kg armut
 • 2 litre su
 • 1 avuç pekmez toprağı
 • 1 yumurtanın beyazı

Bunda da Elma pekmezinde çok farklı bir yol izlemeyeceğiz aslında; 5 kg kadar armudu iri parçalar halinde doğrayıp tencereye 2 litre su ile birlikte ekleyin. su kaynadıktan sonra, yaklaşık 15-20 dakika armutlar biraz yumuşayıncaya kadar haşlayın. Ardından bu haşlama suyuyla birlikte meyve sıkacağı ile suyunu çıkartın. Bu aşamada yaklaşık 4 litre şıranız olacak. İçine 1 avuç pekmez toprağını ekleyip 1 gün süreyle bekletin. Ertesi gün dibe çökmüş kısmını almamaya özen göstererek geniş bir tencereye 3,1 litre civarında olan şırayı süzün ve altını orta ateşte açın. 1 yumurtanın beyazını bir kaç kaşık su ile karıştırıp karışımın 1 tatlı kaşığı kadarını tencereye ekleyin. Köpük oluşmasını bekleyin, bu aşamada çok karıştırmayın. Ardından oluşan köpükleri süzgeçle alıp tencerenin kenarlarını da nemli ve temiz bir tülbentle silin. Kaynamaya devam ederken altını ne çok kısın ne de çok açın. Kenarları da iz oldukça silmeye devam edin. Pekmez kıvamlanınca kavanozlayabilirsiniz. Bizim yaptığımızdan yaklaşık, 220 ml kadar çıktı.

Ayva Pekmezi

 • 5 kg ayva
 • 2 litre su
 • 1 avuç pekmez toprağı
 • 1 yumurtanın beyazı

5 kg ayvayı iri parçalar halinde doğrayıp 2litre su ile birlikte kaynatın. Ayva elma ve armuda göre daha sert olduğunda yumuşaması daha uzun sürecektir. Yaklaşık 25-30 dakika sonra ayvayı suyuyla birlikte suyunu sıkın. Atölyede yaparken bu hali ile baya kalın, posalı bir karışım oldu, diğerleri gibi posası ve suyu güzelce ayrılmadı. Yaklaşık 4 litre olan şıraya 1 avuç pekmez toprağı ekleyip 1 gün bekletin. Ertesi gün hala diğerleri gibi ayrılmamıştı. Bu yüzden bu haliyle bez bir çuvala doldurup astım ve 1 günde bu şekilde süzdüm. Siz de böyle bir şeyle karşılaşırsanız deneyebilirsiniz. 1 günün sonunda suyu süzülmüştü ancak yine diğerlerine göre çok daha az su verdi. 1 litre kadar olan bu karışımı bir tencereye koyun ve altını açın. 1 yumurtanın beyazını biraz suyla karıştırıp açın ve tencereye bir tatlı kaşığı kadarını ekleyin. Çok fazla karıştırmadan köpük oluşmasını bekleyin ve oluşan köpükleri alın. Tencerenin kenarlarını da silmeyi unutmayın. Kıvamlanıp 100 ml kadar kalan pekmezi kavanozlayın. Az göründüğüne bakmayın tadına doyulmaz harika bir pekmez oldu.