REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Kandil Simidi Tarifi

İçindekiler

180 gr sade yağ
300 gr, 3 su bardağından 1 kaşık eksik, un
3 dolu tatlı kaşığı yoğurt
3 çay kaşığı sirke
1 çay kaşığı mahlep
1 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
1 yumurta
1 tatlı kaşığı pekmez
3 avuç susam
2 tatlı kaşığı çörek otu
1 tutam toz şeker

Bugün Yemek Okulu’nda kandillerin vazgeçilmezi kıyır kıyır kandil simidini evde yapıyoruz. İster kel ister susamlı kandil simidi tarifi.

· 180 gr tereyağını küçük bir sos tenceresinde kısık ateşte eritin. Sütü ısındıkça yukarı doğru çıkacaktır. Üzerinde biriken köpükleri kaşıkla alın ve ardından yağı bir kaba dökün. Dibinde kalan beyaz süt kısmını da almayın. Sade yağınız hazır bile.
· 1 çay kaşığı mahlebi havanda dövün. Dilerseniz toz mahlep de kullanabilirsiniz ama toz çabuk bayatlayacağı için tane kullanmanızı öneririm.
· Soğumuş 150 gram sadeyağ, 300 gr un, 3 dolu tatlı kaşığı yoğurt, 3 çay kaşığı sirke, 1 paket kabartma tozu, 1 çay kaşığı tuz, 1tutam toz şeker ve havanda dövülmüş mahlebi geniş bir kasede iyice özleşip yumuşayana kadar yoğurun.
· Hamurun yarısını kel yarısını da susamlı yapacağız. Hamurdan yaklaşık 12-15 cm uzunluğunda serçe parmağınızdan biraz daha ince şerit rulolar yapın.
· Her rulonun iki ucunu birleştirip halka haline getirin. Çapı yaklaşık 3 parmak kalınlığında olmalı. Kel olanları öylece tepsiye dizip üzerine yumurta sarısı sürün ve 1 tatlı kaşığı çörekotunu serpin. Dilerseniz daha bol da serpebilirsiniz.
· 3 avuç susamı ve 1 tatlı kaşığı çörekotunu bir tepsiye yayın. Yumurtanın beyazını 1 tatlı kaşığı pekmez ile birlikte çırpın. Kalan hamurla hazırladığınız simitleri önce pekmezli yumurtaya ardından suamlara bulayıp tepsiye dizin. Biraz daha koyu renkli seviyorsanız kavruk susam da kullanabilirsiniz.
· Fırın kağıdı yerleştirilmiş fırın tepsisine yerleştirin.
· 180 derecede alt-üst çalışan fırının orta rafında üzerleri güzelce renk alana kadar 18-20 dakika pişirin.

İzleyin: