REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Sodalı Börek Tarifi

İçindekiler

6 yufka
4 yumurta
2 bardak, 500 ml, süt
1 bardak tan 1 parmak eksik, 200 ml, zeytinyağı
600 gr beyaz peynir
Yarım demet maydanoz
1 çay kaşığı toz şeker
1 şişe maden suyu

Bugün bizim atölyede herkesin bayılarak yediği, ister sahurda ister iftarda kolayca hazırlayabileceğiniz çıtır çıtır bir börek tarifimiz var.

· İç harcı için 600 gr beyaz peyniri çatalla ezin. Üzerine ince ince kıydığınız yarım demet maydanozu ekleyin ve karıştırın.
· Böreği daha da lezzetlendirecek içini ıslak ıslak su böreği gibi yapacak karışım için 4 yumurta beyazını, 2 bardak sütü ve 1 bardaktan 1 parmak az zeytinyağını bir kasede karıştırın.
· 4 yumurtanın sarısını da daha küçük bir kasede 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çay kaşığı toz şeker ile iyice karıştırın. Toz şeker böreğin biraz daha güzel renk almasına yardımcı olacaktır.
· Ardından yufkayı tezgaha açıp içini sütlü harçla bol bol ıslatın. Unutmayın harcın tamamını 6 yufkaya bölüştüreceksiniz. Bu harcı da yufkaya serpmeden önce mutlaka karıştırın ki yağı üstüne çıkacağı için sadece yağ gelmesin.
· Peynirli içten de 1 avuç kadar alıp elinizle tüm yufkaya parça parça serpin. Arada büyük parçalar olursa ufaltmakta fayda var.
· Sonrasında yufkayı iki ucundan ortaya doğru gevşek bir şekilde rulo yapın.
· İki rulo ortada buluşunca iki elinizle kenarlarından böreği büzün ve pişirme kağıdı serili tepsinin içine koyun.
· Buruş buruş ve bol kıvrımlı bir börek olacak. Her bir kıvrım piştiğinde ayrı bir çıtırtı olacak. Kalan 5 yufkayı da aynı şekilde yapıp tepsiye dizin.
· Dilerseniz dizdikten sonra böreği enine olarak 6 dilimle kesebilirsiniz. Böylece piştiğinde lokmalık olacaktır.
· Alt üst ve fanlı çalışan fırının orta rafında 20 dakika kadar pişirip biraz renk alınca böreğin üzerine 1 şişe maden suyunu gezdirerek dökün.
· Bir 20 dakika daha bu şekilde de pişirince çıtır çıtır nar gibi kızarmış ister iftarlık ister sahurluk böreğiniz emrinize amade.
· Yanında serin serin içmek için bir tavsiyem de ayranı su ile değil soda ile yapmak böylece şişkinlik de yapmıyor ve rahat rahat bolca içebiliyorsunuz.

İzleyin: