REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Erişte Tava

  • 25 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 15 dk. HAZIRLANMA
  • 3-4 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

 

300 gr. erişte
3 su bardağı su
250 gr. kıyma
1,5 adet soğan
1/3 bağ maydanoz
4 çorba kaşığı galeta unu
3 çorba kaşığı tereyağı
Tuz
Karabiber

Sos için;
Beyaz şarap sirkesi
Pekmez

Erişte Tava, Mart ayı kazananı Fatma Nur Karaca’nın bir öğrenci evindeki imkanlar dahilinde ortaya çıkardığı bir tarif. Orjinal tarifte kıyma yerine ıspanak var ama istedim ki bu tarifi biraz daha zenginleştirelim o yüzden güzel kavrulmuş bir kıyma kullanalım.

250 gr. kıymayı önce suyunu çekene kadar tavada kavurun, ardından küçük küçük doğradığınız 1,5 adet soğanı ekleyin ve soğanlar iyice şeffaflaşana kadar, hafif kebap kokusu alana kadar kavurmaya devam edin. Maydanozu ve tuz-karabiberini de ekledikten sonra altını kapatın.

Erişteleri 7 dakika kadar kaynayan suda haşlayın. Eriştenin pişirmeden önce tadına bakın ve ona göre suyuna gerekiyorsa tuz ekleyin. Erişteler haşlandıktan sonra, ayrı bir tavaya tereyağından 1,5 çorba kaşığı koyun ve eridikten sonra da 2 çorba kaşığı galeta ununun yarısını tavanın zeminine eşit yayılacak şekilde serpin. Galeta unu erişteyi daha da çıtır yapmaya yarayacak. Galeta ununu serptikten sonra eriştelerin yarısını tavaya yayın ve kaşığınızla erişteleri iyice bastırın. Üzerine kavurduğunuz kıyma içini yayın. Daha sonra kalan erişteleri de en üste, kapatacak şekilde yayın. Orta ateşte pişiriyorsanız 4-5 dakikaya alt taraf kızaracaktır. Kızardıktan sonra bir tabak ya da kapakla ters çevirin ve boş kalan tavaya kalan tereyağı ve galeta unu ekleyerek aynı işlemi tekrar edin. Eriştenin diğer yüzü de kızardıktan sonra bir tabağa alın. Buna bir Refika dokunuşu olarak sirkeli pekmezli bir sosu çok yakıştırdım. Kıyma ve çıtır erişte ile pekmezin tatlılığı ve sirkenin mayhoş tadı tarifi iyice cezbedici hale getiriyor. Bu sosu sıcakken dökmenizi tavsiye ederim. Çok kısa zamanda pratik ve lezzetli erişte tavanız yemek için sizi bekliyor!

 

 

Refika’nın Dükkanı: