REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Enginarlı Tavuk

  • 30 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 20 dk. HAZIRLANMA
  • 4 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

1 adet bütün tavuk
3 avuç taze iç bakla
3 adet bütün enginar
2 adet kapya biber
1 çorba kaşığı biber salçası
2 çorba kaşığı domates salçası
10 çorba kaşığı zeytinyağı
5 diş sarımsak
1 çorba kaşığı tereyağı
3 çorba kaşığı balzamik sirke
1 tatlı kaşığı kişniş tohumu
1 tatlı kaşığı tane karabiber
1 tatlı kaşığı zerdeçal
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
2 tatlı kaşığı kimyon
8 dal taze kekik
3-4 dal biberiye

3 adet enginarı dörder parçaya ayırın. Ortasındaki tüylü yeri bir kaşıkla temizleyip, taze limonla silin ki, kararmasın. Enginarları bir tencereye koyun, üzerine bir limonun suyunu ve üzerini geçecek kadar kaynar su ilave edip 15 dakika haşlayın.

İç baklaları 2 dakika kaynar suya batırıp çıkarın ve soğuk suda şoklayın.

Tavukları soslamak için havanda beş diş sarımsağı dövün. Birer tatlı kaşığı tane kişniş ve tane karabiberi de ekleyip dövmeye devam edin. Sonra üzerine bir tatlı kaşığı zerdeçal, iki tatlı kaşığı kimyon, bir tatlı kaşığı kırmızı toz biberi, bir çorba kaşığı biber salçası, iki çorba kaşığı domates salçası, on çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı tereyağını havandaki karışıma ekleyip iyice karıştırın. Bu sosu hangi yemeğe koyarsanız, lezzetli yapacağı kesin.

Kasabınızdan sizin için bir bütün tavuğu but, kanat ve göğüs eti olarak ayırmasını isteyin. Kemikleri üzerinde kalsın ki, tadı pişerken etlere geçsin. Hazırladığınız karışımın yarısından biraz fazlasını tavuğun derisini altına parmaklarınızla iyice yedirin. Derisine zarar vermemeye çalışın, yemeği en çok güzelleştiren derisi. Parmağınızı sokacak delik bulamazsanız, bıçakla incecik açabilirsiniz. Göğüs etinin en kalın yerlerine enine kesikler atın. Bu şekilde hem lezzetini arttırıp hem de incelttiğiniz için pişmesini kolaylaştıracaksınız.

Tavuğu fırına vermeden önce, bir tavada her bir tarafını dört dakika kızartın. Tavukları derin fırın tepsisine alın, üzerine enginarları, uzunlamasına kesilmiş iki adet kapya biberi ve iç baklaları yerleştirin. İki dal biberiye ve dört dal daha taze kekiği koyup, sosun kalanını tepsideki her şeyin üzerine yayın. Son olarak üç çorba kaşığı balzamik sirkeyi de üzerine gezdirin. 200 derecelik fırının orta katında, yaklaşık 30 dakikada ziyafet yerini bulacak…

Refika’nın Dükkanı: