REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Ekmek İçerisinde Nefis Et

  • 4 saat PİŞİRME ZAMANI
  • 30 dk. HAZIRLANMA
  • 8-10 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

1,5 kg tranc

1’er tatlı kaşığı karabiber ve tuz

5 çorba kaşığı zeytinyağı

4 adet havuç

4 adet orta boy patates

4 adet kırmızı soğan

6 diş sarımsak

1 çorba kaşığı domates salçası

2 çorba kaşığı un

250 gr önceden ıslanmış nohut veya 400 gr haşlanmış konserve nohut

1 litre su

1 çorba kaşığı tane karabiber

2 tatlı kaşığı tuz

3 çorba kaşığı nar ekşisi

10 dal dereotu

Ekşi mayalı ekmek

Bu tarif iki amaca hizmet ediyor. Sulu bir et yemeğini masaya getirmenin güzel bir yöntemini göstermek, lezzetli ve lif lif ayrılan bir et pişirmenin can alıcı ipuçlarını sizinle paylaşmak. Hem de tranç kullanıp, tadına bakan herkesin bonfile diyeceği bir et pişirerek…

1,5 kg trancı 3 parmak kalınlığında küpler halinde doğrayın. Üzerlerine 1’er tatlı kaşığı karabiber ve tuzu serpin. Düdüklü tencerede 5 çorba kaşığı zeytinyağını ısıtıp etleri dışları güzelce kahverengi olana kadar mühürleyin. Bunu tencerede 3 turda yapın aksi takdirde et suyunu bırakıp ühürleneceğine haşlanır. Kızaran erleri kenara alın, tamamı bitince, tencerenin içine 4cm kalınlığında doğradığınız 4 adet havucu, 4 parçaya kestiğiniz 4 adet orta boy patatesi, ikiye böldüğünüz 4 adet kırmızı soğanı ve 6 diş sarımsağı atıp kavurun. Tencerenin içindeki o etli yağın tadı hepsine sirayet etsin. Etleri tekrar tencereye koyup 1 çorba kaşığı domates salçasını ekleyin ve karıştırın. 2 çorba kaşığı unu serperek ekleyin ve karıştırın. Tencerenin kapağını 1 dakika kapatın ısı unu kavrasın. 250 gr önceden ıslanmış nohutu veya 400 gr haşlanmış konserve nohutu koyun. 1 litre suyu, 1 çorba kaşığı tane karabiberi, 2 tatlı kaşığı tuzu ve lezzetini katlaması için 3 çorba kaşığı nar ekşisini ekleyip karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, yüksek ateşte pişirin.

Basınç oluşup düdüklü tencere kilitlenince altını kısın ve yarım saat daha pişirin. Yarım saatin sonunda altını kapatın ve tencerenin basıncını alın. Düdüklünüz yok ise ocağınızın en kısık ateşinde 4 saat pişirin.

Büyük bir ekşi maya ekmeğin tepesini yatay olarak kapak gibi kesip çıkartın. Kenarlarda 1 parmak altında da 2 parmak kalacak şekilde içini bıçakla oyun. Yemeği servis ederken ekşi mayalı ekmeğin içerisinde hem harika görünecek hem de farklı bir sunum olacaktır. Üzerine de son anda 10 dal dereotunun yapraklarını serperseniz güzel bir ferahlık katacaktır. Ekmeğin içi,mi kurutup mutfak robotundan geçirip Galata unu gibi kullanabilirsiniz.

Refika’nın Dükkanı: