REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Nugget Tarifi

İçindekiler

400 gr, 1 büyük parça tavuk göğsü
2 diş sarımsak
1 ceviz içi büyüklüğünde zencefil
1 tatlı kaşığı tuz
1 silme tatlı kaşığı karabiber
2 çorba kaşığı un
5 çorba kaşığı zeytinyağı
1/3 su bardağı galeta unu
150 gr kaşar peyniri
2 adet patates
Kaplama için,
1 su bardağı un
1 su bardağı galeta unu
2 yumurta
Kızartmak için,
Fındık yağı

Bu hafta dışardan söylediklerimiz meydan okumasında, fast food zincirlerinden söylediğimiz tavuk nugget menüsünü bakalım bizim mutfakta daha hızlı, daha ekonomik ve çok daha lezzetli yapabilecek miyiz, onu deneyeceğiz.

1 adet, 400 gr tavuk göğsünü kıyma olması için mutfak robotuna atıp, üzerine 1 tatlı kaşığı tuz, 1 silme tatlı kaşığı karabiber, 2 çorba kaşığı un, 5 çorba kaşığı zeytinyağı, 2 diş sarımsak ve 1 ceviz içi büyüklüğünde zencefili koyarak, 1-2 dakika kıyma olana dek çekin. Küçük robotlar çok uzun süre çalıştıklarında, hafif bir koku salıyor. O koku çıkmadan durdurarak çalıştırmaya özen gösterin. Aksi halde bu koku tavuklara da geçebilir.

2 adet patatesi parmak kalınlığında doğrayın. Ben vakitten kazanmak için, eskide herkesin evinde olan patates doğrayıcısını kullandım. Sizde de varsa biraz güç kullanarak, kullanabilirsiniz. Patatesler yağda patlamasınlar diye mutlaka iyice kurutun. İyice kızmış fındık yağının içinde patatesleri kızartmaya başlayın.

Nuggetlar için, geniş bir tavaya yaklaşık yarım parmak kalınlığında yağ dökün ve ısıtmaya başlayın. Yağın yüksekliği nuggetların yarısına gelmeli. Ellerinizi kirletmeden üç ayrı tabağa yarımşar su bardağı un, galeta unu ve 2 yumurtayı çırparak koyun. Yumurtayı çırpmayı kolaylaştırmak için, içine 1-2 kaşık su ekleyin çok daha kolay ayrılacaktır. Sonra tavuk karışımında iri ceviz boyutunda bezeler alıp elinizle yassı köfteler yapın. Sürprizli nugget yapmak isterseniz de içlerine iri tavla zarı boyutunda doğradığınız kaşar peynirni küp halinde koyup nugget şekli verin.

Nuggetları sırasıyla un, yumurta ve galeta ununa bulayın. Isınmış yağda kızartmaya başlayın. Altın rengi, hafif kahverengi olana dek çevirerek kızarttıktan sonra fazla yağını almak için havlu peçeteye çıkarın. Patatesler de aynı şekilde pişince, benim diyen nuggeta taş çıkaracak, içinde ne olduğunu çok iyi bulduğunuz ve çok daha ekonomik nuggetlarınız emrinize amade.

İzleyin:
Refika’nın Dükkanı: