REFİKA’NIN DÜKKANI REFİKA’NIN YEMEK OKULU
+90 (216) 532 33 10
0

Çeşit Çeşit Çorba Tarifi

Kışın her akşam yemeğin çorbayla başladığı bir kültürden gelmemize rağmen, şehirlerde bilinen çorba çeşidi ne yazık ki Türkiye ortalamasında 3-4 adet.

Oysa Türkiye’de yetişen sebzelerle çok sayıda çorba çeşidi üretilebilir. Kolay haşlanabilecek parçalara ayırdığınız turp veya kerevizi veya havucu üstlerini kaplayacak kadar su veya tavuk suyunda kaynatın. İyice yumuşasın. İçine 3-4 tane sarımsak da atabilirsiniz. Sarımsaklar da haşlansın. El blenderi yoksa ezici veya mutfak robotuyla sulu püre haline getirin. Ek kıvam ve tat isterseniz 2 çorba kaşığı tereyağı veya 3 çorba kaşığı zeytinyağında 2 kaşık unu kahverengileşinceye kadar kavurun. El blenderiniz varsa bu unu çorbaya döküp karıştırabilirsiniz. Yoksa, 4-5 kaşık çorbayı unun üstüne ekleyip topakları ezip krema haline getirdikten sonra çorbaya koyabilirsiniz. Tuz karabiber, muskat ve kimyon gibi güzellikler eklemek ağız tadınıza kalmış.

Ayrıca bol yeşillikle servis ettiğinizde bu sebzelerin içindeki şeker güzel bir şekilde dengeleniyor. Arzu ederseniz yine servis yaparken bir parça krema veya süzme yoğurdu da çorbanın tepesine kondurmak çok güzel olur.

Malzemeler

Turp veya kereviz veya havuç
Tavık suyu
3-4 diş sarımsak
2 çorba kaşığı tereyağı
3 çorba kaşığı zeytinyağı
2 çorba kaşığı un
Muskat
Karabiber
Muskat
Kimyon