REFİKA’NIN DÜKKANI REFİKA’NIN YEMEK OKULU
+90 (216) 532 33 10
0

Baskı Altında Çorba

Kök Sebzelerden Düdüklüde Çorba

Aminoasit ve şekerlerin birlikte reaksiyona girip küçük zincirlere dönmesini sağlıyor. Hoş görünen kahverengimsi bir hal alıyor. Bu reaksiyon yüksek ısıda olabiliyor. Tavada yaptığımızda sadece yiyeceğin dış kenarına etki ederken basınçla ısının yükseldiği ismini çok sevdiğim ‘düdüklü’ tencerede besinin tamamının bu reaksiyona girmesi mümkün. Böylece küçük bir tat bombası oluyor. Üç büyük havuç, iki orta boy pancar ve iki orta boy soğanı yarım santimlik parçalar halinde doğrayın. Havuçları uzunlamasına önce ikiye sonra tekrar ikiye kesin. Ortalarındaki rengi farklı odunsu kısmını katmayın. Pişince bir acılık veriyor. Düdüklü tencereye 125 gram tereyağını koyup eritin. (Tereyağı çok geliyor biliyorum, çekinenler biraz azaltabilir, çorbanın tam hakkı bu kadar) pancar, havuç ve soğanları yerleştirin.

Bir çorba kaşığı tuz, bir çorba kaşığı karbonat da ekleyip, tencerenin kapağını kilitleyin. Buhar ayarında 20 dakika pişirmeniz yeterli. 20 dakika sonra kapağını açtığınızda sebzelerin aldığı renk ve tada inanamayacaksınız. Klasik kural sıcak bir yemeğe sıcak su eklemek ancak karamelize hallerini bozmamak için bir litre soğuk su ekleyip şoklayın, el blendırıyla püre haline getirin ve kaynatın. Afiyetle içerken de beni hatırlayın.

MALZEME:  Üç adet büyük havuç, iki adet orta boy pancar, iki adet orta boy soğan, bir çorba kaşığı karbonat, bir çorba kaşığı tuz, 125 gram tereyağı, bir litre soğuk su
YAPILIŞI: Çok az düdüklü tencereli tarif veririm. Hatta bu, gazetedeki bir ilk. Neden düdüklü tencereye ihtiyacımız var derseniz; genelde karamelize etmek diye adlandırdığımız işlem Maillard reaksiyonu olarak da bilinir. Yemeğin bir taraftan kahverengileşirken tadının da bambaşka haller alması reaksiyonu aslında.