REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Çırpılmış Yumurta

  • 1 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 1 dk. HAZIRLANMA
  • 1-2 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

3 yumurta
1 tatlı kaşığı tereyağı
3 çorba kaşığı krema
1,5 çay kaşığı tuz

Üzerine;
Taze soğan
Karabiber

Otellerde çok olan ama ortalama yapıldığı için pek yüzüne bakmadığımız çırpılmış yumurtanın iyisinin tadına bakınca ne kadar lezzetli olduğuna inanamayacaksınız.

Oda sıcaklığında 3 yumurtayı bir kasede iyice çırpın. Sarısı ve beyaz ayrı ayrı görünmeyene kadar, iyice çırpın yumurtaları. Ardından üzerine 1 çay kaşığı tuz ekleyin ki tuz, yumurtanın kabarmasını engellemesin. Bu sırada tavanın altını açın ve ısıtmaya başlayın. Yumurtayı yaparken iyice ısınmış olması önemli. 3 çorba kaşığı kremayı da yumurtalara ekleyip, iyice çırpın. Kimi hiç krema koymuyor bu tarife kimi de tavadayken son dakikada koyuyor ama üçünü de deneyince en lezzetlisinin bu olduğunu düşünüyorum.

Tavaya 1 tatlı kaşığı tereyağını ekleyip iyice her tarafına yayın. İyice ısınınca yumurtayı dökün. Ardından altı pişmeye başlayınca kenardan ortaya doğru yumurtayı sıyırın. Burada istediğim kıvam; renk almadan, içi krema gibi pişmiş katmanlar. Bu aşamada yarım çay kaşığı daha tuz ekliyorum. Çok az daha pişmesi lazım dediğiniz noktada tavayı ateşten alın. Kremamsı, sulu hali için bu çok önemli. Üzerine karabiber ve ince ince taze soğan serpip afiyetle yiyin. Bu tarifin görüntüsü o nefis lezzetinin etkisini hissettirmiyor ancak sanırım ben en sevdiğim sanırım bu. Hatırım için denerseniz çok sevinirim.

Refika’nın Dükkanı: