REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Cevizli Tarator Tarifi

  • 25 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 5 dk. HAZIRLANMA
  • 4 KAÇ KİŞİLİK
  • Kolay ZORLUK
İçindekiler

2 adet iri domates
2 adet kapya biber
2 avuç ceviz
1 çorba kaşığı acı biber salçası
1çorba kaşığı domates salçası
1 çay kaşığı köfte baharı
1 tatlı kaşığı kimyon
3 çorba kaşığı zeytinyağı
3 dal taze kekik

İstenirse; tuz ve karabiber.

Fırın tepsisine 2 adet iri domates ve 2 kapya biberi ortadan ikiye bölüp, ıslak yer aşağı gelecek şekilde tepsiye yerleştirin. 280 derecelik fırının ızgarasında pişirin. Bu domates ve biberlerden güzel bir sos hazırlayacaksınız.

Yaklaşık 25-30 dakika sonra domates ve kapya biberleri fırından çıkarın. Közlenmiş biberleri bir kaba alın ve üzerine bir tabak kapatarak bekletin. Bu şekilde terlediklerinde kabuklarını daha rahat soyabileceksiniz. Domateslerin de kabuklarını alarak mini mutfak robotuna ekleyin ve içine 2 diş sarımsağı da ekleyin.

Bu arada bakır bir tavada ellerinizle ufalttığınız 2 avuç cevizi kendi yağında kavurun. İçine 1’er çorba kaşığı acı biber salçası ve domates salçası, 1 tatlı kaşığı kimyon ve 1 çay kaşığı köfte baharı ekleyin. Son olarak da 3 çorba kaşığı zeytinyağını ekleyin. Bu malzemeler hafifçe tavada kavrulurken, mini mutfak robotu çalıştırın. 2-3 tur döndürdükten sonra robottaki sosu tavaya ilave edin. Birlikte biraz çevrildikten sonra servis tabağına koyup üzerine taze kekik ekleyin. Sabah kahvaltılarında bile ekmeğinizin üzerine sürüp yiyebileceğiniz muhteşem bir lezzet olan bu mezeye ceviz, köz biber ve köz domatesin verdiği lezzete inanamayacaksınız.