REFİKA’DAN ÜRÜNLER REFİKA’NIN YEMEK OKULU
0

Cevizli Kuru Baklava Tarifi

  • 25-30 dk. PİŞİRME ZAMANI
  • 7 dk. HAZIRLANMA
  • 6-8 KAÇ KİŞİLİK
  • Orta ZORLUK
İçindekiler

3 avuç ceviz
1 adet kırmızı elma
8 çorba kaşığı tereyağı
5 adet Anamur Muzu
3 adet karanfil
13 çorba kaşığı nar şurubu
11 çorba kaşığı toz şeker
12 adet baklava yufkası
1 su bardağı su

Şerbet için,

1 su bardağı toz şeker

Üç avuç cevizi tavada yavaşça çevirin, kendi yağında hafif kızaracak.

Bu esnada ateşin çok yüksek olmamasına dikkat edin. Bu işleme cevizlerin rengi hafif değişip cevizlerinizden enfes kokular gelinceye kadar devam edin. Daha sonra büyük kırmızı bir elmayı kabuğunu soymadan 2-4 milim kalınlığında dilimlerler halinde doğrayın. 2 çorba kaşığı tereyağını tavaya ekleyip önce elmaları 7-8 dakika çevirerek pişirin. Ateşini biraz yükseltebilirsiniz. Daha sonra 5 adet Anamur muzunu kabaca elinizle sıkıp püre haline getirerek ekleyin. 3 adet karanfili ezip koyun. 2 çorba kaşığı daha tereyağını da muzla birlikte katın. Onlar pişerken 3 adet karanfili başlarını ezip ekleyin, 13 çorba kaşığı nar şurubu (bire bir nar ve şeker karışımı) ekleyin. Nar şurubunu 11 çorba kaşığı nar suyuna 11 çorba kaşığı şeker ilave edip hazırlayabilirsiniz. Baklavanızın içi hazır olduğuna göre, şimdi dışını yapmaya başlayabilirsiniz. 

12 adet hazır baklava yufkası için 4 çorba kaşığı tereyağı kullanmalısınız. Yufkaları birer birer sayfa gibi açıp, üzerine fırçayla tereyağını sürün. Bu şekilde ikinci, üçüncü ve dördüncü katları da yağlayın. 

Yufkanızın kısa kenarına 1 santim boşluk bırakarak malzemenizin üçte birini uzunlamasına yayın. Sonra sıkı bir şekilde dürün. En keskin bıçağınızla fazla bastırmadan sakince bu ruloları 2,5 santimlik eşit parçalara bölün. 

Aynı işlemi kalan sekiz baklava yufkası için daha yapın. Fırınınızı 180 dereceye getirin. Fırın tepsinizin üzerine çift kat fırın kağıdı serip üzerini yağlayın. Parçaları fotoğraftaki gibi dik ve mesafeli bir şekilde yerleştirin. Sonra fırın kağıdınızı bir kat daha kesip, baklavaların içlerinin üzerini kapatacak şekilde koyun. 10 dakika sonra çıkartıp çevirin. 

Bu şekilde kenarları kızarıncaya kadar yaklaşık bir 10 dakika daha pişirin.

İsterseniz bu şekilde yiyebilirsiniz. Eğer daha tatlı seviyorsanız 1 bardak suyla 1 bardak şekeri eritip, şerbet ılıkken gezdirerek baklavaların üzerine döküp, bir saat beklettikten sonra ayrı bir tabağa alabilirsiniz. Böylece baklavanın bir gün kurumasını bekleyerek yiyebilirsiniz.

 

Refika’nın Dükkanı: